تکرار انتخاب های گذشته، همان نتایج قبلی را به بار می آورند.

روشهای ساخت قدیمی و استفاده از مصالح سنتی که نشانی از آن را در هیچ یک از کشورهای پیشرفته نمی بینیم، منجر به از بین رفتن تدریجی منابع طبیعی بدون جایگزین و  وارد شدن خسارات شدید در ابعاد ملی خواهد شد.

به دلیل قرار گیری کشور ما بر روی گسل های فراوان و فعال و همچنین مصرف بالای  انرژی در کشور، باید همه سازه ها در هر ابعادی و با هر نوع کاربری حداقل در برابر زلزله و مصرف انرژی، بهینه سازی شوند.

از آنجا که سبک سازی به صورت مستقیم، منجر به کاهش مخاطرات زلزله می گردد در سالیان اخیر، خوشبختانه تکنولوژی های سبک سازی که نیاز به سرمایه گذاری بالا داشته  به کشور وارد شده است. تکنولوژی تولید بتن هوادار اتوکلاو شده ( به صورت بلوک و پانل)  یکی از همین معدود کارخانجات و دانش های روز علم ساختمان است که در سالهای اخیر به کشور وارد شده است.

ارزیابی اقتصادیِ کاربرد AAC

متاسفانه از طرفی ، سبک سازی محملی شده تا برخی برای فروش پوکه و سبک دانه،  بازاری در تولید بلوک های سبک بوجود آورده تا بتوانند محصول خود را به تولید کنندگان بلوک بفروشند. ابداعات فردی و بدون پشتوانه مهندسی به بهانه سبک سازی بدل به آفتی جدی در بخش ساختمان شده است. خوشبختانه برخی از این موارد موفق به دریافت نشان استاندارد و گواهی نامه فنی نشده و به مرور زمان در بازه چند ساله حذف و از دور تولید بیرون رفته اند.

سبک سازی با ترکیب سبک دانه، پوکه با شن و سیمان انواع و اقسام  متفاوتی یافته که در کارگاههای غیر استاندارد و بدون آزمایشگاه  تولید و عرضه می شوند. محصول تولیدی این کارگاه ها !  با حدود مجاز استانداردهای بین المللی تفاوت فاحش داشته و این موضوع در حداقل یک مورد منجر به تغییر استانداردهای بین المللی در نسخه ملی شده است.

ارزیابی اقتصادی کاربرد AAC
ارزیابی اقتصادی کاربرد AAC

لازم به ذکر است  که نقش منفی مصالح سنتی اینچنینی در همه زلزله های و رویدادهای طبیعی سالهای گذشته به شکل پر رنگی دیده می شود.

ارزیابی اقتصادی کاربرد AAC

عکس فوق متعلق به بیمارستان تازه ساز اسلام آباد بود که در زلزله سال 96 تخریب شد.

لذا هشیاری شما مصرف کننده محترم در انتخاب درست مصالح، کلید  توسعه  زیرساخت های بخش صنعت ساختمان، خواهد بود. انتخاب فنی و کارشناسی شما ضامن امنیت و آرامش جامعه می باشد.

ایران داغدار فرزندانی است که در بلایای طبیعی با اندک نیرویی ناشی از زلزله با آوار شدن خانه و کاشانه خود آسیب و لطمات فراوانی دیده اند.

1-صرفه اقتصادی در خرید بلوک

بدلیل تولید کارخانه ای و انبوه ( ظرفیت کارخانه 1550 مترمکعب در روز) قیمت تمام شده بلوک های پرین  ،  20 % پایین تر از بلوک های سیمانی سبک دانه می باشد.

2-عدم نیاز به میلگرد بستر

با توجه به الزامی بودن تسلیح دیوار به یکی از روشهای مندرج در پیوست شش استاندارد 2800 (لینک مطلب https://b2n.ir/260846) ، بلوک های AAC  به میلگرد بسترنیاز  نداشته و برای تسلیح دیوار در این نوع بلوک می توان از بست فلزی منقطع استفاده نمود. اما برای بلوک های سیمانی و سفالی لازمست میلگرد بستر در رج های زوج اجرا گردد. صرف نظر از مشکلات اجرای میلگرد بستر و ایرادات آن، هزینه تمام شده میلگرد بستر برای هر متر مربع دیوار با بلوک سیمانی بسیار بالاست. لطفا جدول زیر ملاحظه شود.

ردیف شرح ضخامت (cm) هزینه تسلیح دیوار(ریال در متر مربع) توضیحات
1 بلوک پرین 10 55413 بست فلزی منقطع
2 بلوک سیمانی سبکدانه 10 230513 میلگرد بستر
3 کاهش هزینه تسلیح دیوار پرین 10 175100 76% کاهش هزینه
4 بلوک پرین 15 77533 بست فلزی منقطع
5 بلوک سیمانی سبکدانه 15 242880 میلگرد بستر
6 کاهش هزینه تسلیح دیوار پرین 15 165347 68% کاهش هزینه

مطابق با آزمون به عمل آمده در مرکز تحقیقات در صورتیکه دیوار پرین با مش فایبرگلاس و پلاستر سیمانی پرین پوشش داده شود نیازی به اجرای وال پست افقی و عمودی نمی باشد.

3-عدم نیاز به وال پست:

ارزیابی اقتصادی کاربرد AAC

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 4-کاهش هزینه‌های سازه :

یک متر مربع بلوک پرین در ضخامت 10 دارای حداکثر وزنی معادل با  51.7 کیلوگرم خواهد بود. اما در مصالح سنتی همانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود اختلاف فاحشی در وزن با بلوک پرین مشاهده می شود.

 

ارزیابی اقتصادی کاربرد AAC

 

  • برای یک ساختمان 4 طبقه با تیپ خاک 3 در شهرستان مشهد روش های ساخت با بلوک پرین و با بلوک سفال انجام و نتایج زیر حاصل شد .

ساختمان ساخته شده با پرین 25% سبک تر و 19% اقتصادی تر می باشد.

(جهت دریافت فایل محاسباتی با ما تماس بگیرید.)

5-کاهش ضایعات (پرت) مصالح ساختمانی:

مجموع ضایعات  مصالح، ناشی از سه مورد شکستگی غیر قابل مصرف در زمان  حمل و نقل، انتقال به طبقات و ضایعات  اجرا می باشد. بلوک های پرین در بسته بندی مدرن اروپایی بر روی پالت های چوبی و یا پلاستیکی با شرینک فویل مقاوم در برابر U.V تولید شده و برای انتقال به طبقه به سهولت به کمک جرثقیل با ایمنی بالا بدون بکارگیری نیروی انسانی قابل انجام است. پرت مصالح در این بخش حداکثر یک درصد پرت قابل استفاده خواهد بود.

ارزیابی اقتصادی کاربرد AAC

جهت اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی، نیاز است که شیارهایی بر روی دیوار  ایجاد گردد. بسادگی و به کمک  شیارزن های دستی و برقی محل عبور تاسیسات، در بلوک های توپر پرین  برش می خورد . در بلوک های توخالی سیمانی  به دلیل شکستگی بلوک پرت مصالح بالا بوده ضمن اینکه حذف جدار یا جداره ها ،  منجر به کاهش مقاومت فشاری بلوک و دیوار می گردد.

برش پذیری آسان  بلوک های AAC  پرین  با انواع اره های دستی و یا برقی امکان برش بلوک و تقسیم آن به قطعات مورد نیاز را فرآهم می نماید. لذا با داشتن یک اره کار اجرا بدون ضایعات انجام می پذیرد.

ارزیابی اقتصادی کاربرد AAC
ارزیابی اقتصادی کاربرد AAC

6-کاهش هزینه‌های انرژی مصرفی و سرمایه گذاری اولیه در سیستمهای تاسیساتی:

در مصالح دیوارچینی کمترین ضریب هدایت حرارتی مربوط به بلوک های AAC بوده که این ضریب برای بلوک های پرین در بازه 0.09 تا 0.12 وات بر متر درجه کلوین می باشد.

معادل ضخامت یک بلوک 15 سانتیمتری پرین(0.09 W/m.K) در صورت استفاده از بلوک سیمانی سبک دانه (0.17 W/m.K) بشرح زیر محاسبه می شود :

R=(d/λ)=(0.15m/0.09 w/m.k)=1.66

بلوک سیمانی با ضریب هدایت حرارتی 0.17 وات بر متر درجه کلوین برای رسیدن به مقاومت حرارتی 1.66 بایستی ضخامتی برابر با محاسبه زیر داشته باشد :

R=(d/λ)⇒ 1.66=(d/0.17 w/m.k)⇒d=28 cm

مقایسه ضخامت دیوار از جنس پرین با بلوک سیمانی در مقاومت حرارتی 1.66
بلوک پرین بلوک سیمانی سبک دانه
15 cm 28 cm
بلوک پرین حداقل دو برابر عایق تر است.

با توجه به محاسبات فوق عایقی بیشتر دیوارهای ساخته شده از بلوک پرین بدون پل حرارتی ( استفاده از چسب بجای ملات) منجر به کاهش ظرفیت بار سیستمهای برودتی وکاهش بار حرارتی می گردد.

 لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر مقاله مندرج در این آدرس (https://b2n.ir/547997) را مطالعه بفرمایید.

7-کاهش هزینه‌های نگهداری ساختمان:

تحقیقات بسیاری در کشورهای مختلف بر روی دوام و طول عمر بلوک های AAC و کاهش هزینه های تعمیراتی ساختمان صورت گرفته ست. ساختمانهایی از AAC در اروپا وجود دارد که بالغ بر 80 سال از عمر آنها می گذرد.در ایران یکی از قدیمی ترین ساختمانها برج های اسکان هست که سال ساخت انها به حدود 40 سال قبل باز می گردد. مقاله زیر ، به بررسی عینی نمونه های بلوک فرش شده بعنوان عایق بر روی سقف یک حوضچه کندانس می پردازد . که یخبندان ، تردد و شرایط نامساعد جوی تغییری در مشخصات فنی بلوک ها بوجود نیاورده است.( لینک مقاله  https://b2n.ir/169535)

8-افزایش فضای نشیمن ( کاربری):

معادل عایقی بلوک پرین با ضخامت 15 سانتیمتر، 28 سانتیمتر از بلوک سیمانی سبک دانه است . لذا شما برای رسیدن به الزامات مبحث 19 می توانید از جدار نازک تر بهره برده و بدین ترتیب با صرفه جویی حداقل 50 درصدی در ضخامت دیوار بنا را اجرا کنید این سطح برای سازه های با زیربناهای بزرگ بسیار قابل توجه و سود آور خواهد بود.

 9-سرعت در اجرای کار:

حداکثر وزن یک متر مربع بلوک پرین با ضخامت 15 سانتیمتر به همراه 2 کیلوگرم چسب مصرفی 77کیلوگرم خواهد بود.اما وزن یک متر مربع دیوار سیمانی سبک دانه که مطابق با اظهار سازنده 25 کیلوگرم ملات در هر متر مربع مصرف می شود 160 کیلوگرم خواهد بود.

یعنی برای یک دهانه 3*3 ، یک استادکار اگر بلوک پرین را انتخاب نماید بایستی693  کیلوگرم مصالح را جابجا کند در صورتیکه برای همین سطح بایستی 1440 کیلوگرم بلوک سیمانی را جابجا نماید.

اختلاف در وزن به معنای خستگی کمتر نیروی کار و مقدار کارکرد بالاتر در روز و نهایتا سرعت بیشتر اجرای دیوار می باشد.

10-کاهش هزینه های نازک کاری

باتوجه به دقت ابعادی بالای بلوک های پرین ، حداقل پوشش نازک کاری ( نهایتا 5 تا 6 میلیمتر) سطح بصورت شاقول پوشش داده شده و هزینه های اضافی نظیر گچ و خاک و امثالهم حذف می گردد.