اصول مقدماتی کار با چسب پودری کاشی و سرامیک

اصول مقدماتی کار با چسب پودری کاشی و سرامیک


کار با چسب های پودری کاشی و سرامیک

با استفاده و کار با چسب کاشی و سرامیک اصفهان می‌توان به سهولت محصولات پرسلانی، گرانیتی و سنگ را در سطوح مختلف و نمای ساختمان ‌ها نصب نمود که این موضوع توسط ملات سیمان امکان‌پذیر نبوده و پس از گذشت زمان، امکان جدا شدن، کنده‌ شدن و افتادن از روی نمای ساختمان وجود دارد. بایستی پذیرفت که استفاده از تکنولوژی‌های جدید در صنعت ساختمان امری اجتناب ناپذیر است. برای برون رفت از مشکلات عدیده‌ای که در زمان ساخت‌ و ساز و پس از آن در زمان استفاده وجود دارد بایستی از دستاوردهای جدید استفاده نمود.

در خصوص محصولات چسب کاشی، سرامیک و سنگ پودری آماده مزایای زیر را می‌توان حاصل دستاورد این تکنولوژی دانست.

 1. سرعت بسیار بالا هنگام نصب
 2. استحکام در سال‌ها بعدی و زمان کاربرد.
 3. مقاومت بالا در برابر زلزله
 4. ضد ارتعاش نمودن سطح نهایی نسبت به ملات‌های دیگر.
 5. وزن بسیار کم بابت سبک‌سازی کف و هم‌چنین بدنه در هنگام نصب بر روی نما
 6. استفاده از فضای بیشتر ساختمان به جهت استفاده از مواد کمتر.
 7. عایق رطوبتی نمودن سطح به خصوص در محل‌های بسیار مرطوب و هم‌چنین در مناطق شرجی و بد آب و هوا.
 8. در مناطق پر باران و در برابر باران‌های دائمی، سطح آب‌بندی ایجاد کرده و از نفوذ رطوبت جلوگیری می‌نماید.
 9. در مناطق سردسیر و هم‌چنین گرمسیر بر روی نما قابل استفاده می‌باشد.

آشنایی با اصول کار گاشی کاری با چسب

1- شاقول و تراز نمودن سطح زیر کار:

قبل از اقدام به کاشی کاری دیوارها، اضلاع افقی و عمودی دیوار باید کرم بندی و کاملاً تراز و شاقول باشد. حداکثر ضخامت چسب قابل استفاده بایستی 1 تا 6 میلیمتر باشد؛ لذا لازمست در صورت استفاده از بلوک های سیمانی و آجری و سفالی که از دقت ابعادی مناسبی برخودار نیستند سطح زیر کار با پلاستر سیمان کاملا شاقول و تراز گردد.

2-آماده سازی چسب کاشی و سرامیک:

جهت آماده سازی چسب کاشی و سرامیک پودری پرین فقط کافیست مطابق با درصد آب مشخص شده بر روی پاکت مخلوط گردد. معمولا یک کیسه 25 کیلوگرمی با 7 لیتر آب مخلوط شده و 32 کیلوگرم چسب آماده مصرف فرآهم میکند.

3- نحوه اجرا و نکات اجرایی مهم چسب کاشی و سرامیک:

بر روی سطوحی که با گچ، آجر و یا کاشی قبلاً پوشش شده اند می توان با چسب، مبادرت به نصب کاشی و سرامیک نمود. چسب آماده شده دارای عمر کارایی به مدت 5 تا 6 ساعت بوده و با کمک ماله دندانه دار با عمق 6*6 میلیمتر بر روی سطح کار کشیده می شود.

بنای کاشیکار می بایستی بتواند از عهده این کار به خوبی برآید و مهارت های لازم با این نوع چسب ها را قبلاً کسب کرده باشد.
این چسب ها در برابر رطوبت مقاوم بوده و از آن در کاشیکاری، حمام ها و دستشویی و آشپزخانه و سرویس های بهداشتی استفاده می شود زیرا در این مکان ها نسبت به سایر قسمت های ساختمان درصد رطوبت تا ۷۰ درصد بیشتر است.

جهت نصب کاشی در داخل حمام و سرویس های بهداشتی توصیه می گردد از مواد آب بند بعنوان لایه زیرین استفاده گردد. استفاده از عایق رطوبتی پرین بوده که قبل از مصرف با آب مخلوط شده و براحتی بر روی کار اعمال می گردد می تواند یک انتخاب مناسب باشد..

چسب کاشی و سرامیک پودری پرین از ترکیب سیمان، پودر سنگ تمیز و کلاسه بندی شده به همراه افزودنی های پلیمری تهیه شده و در زمان کار لازمست موارد ایمنی و احتیاط های لازم که برای کار با مصالح سیمانی رعایت می گردد مورد توجه قرار گیرد. در به کارگیری همه چسب ها، سطح زیرین باید تمیز و عاری از هر گونه قطعات شل و چربی و روغن باشد. دیوار ساخته شده با تخته های گچی یا چوبی باید در فاصله های ۳۰۰ میلیمتری کاملاً محکم باشد تا لقی نداشته باشند.

سطوح پشت کاشی می بایستی قبل از چسب مالی از گرد و غبار حاصل از محیط و انبار کردن پاک شود. تا در هنگام نصب کاشی بر روی دیوار چسب ها خودگیری داشته باشد. در چسب تیپ 5 پرین که لغزش آن کنترل شده است امکان نصب کاشی از بالا به پایین نیز وجود دارد.

با توجه به اینکه زمان باز چسب کاشی و سرامیک پرین با توجه به شرابط  آب و هوایی و دمای محیط 20 تا 40 دقیقه می باشد لذا دقت شود که فاصله زمانی چسب زنی تا نصب کاشی از این زمان تجاوز نکند.

چسب های پودری کاشی و سرامیک
چسب های پودری کاشی و سرامیک

آماده سازی سطوحی با زیر کار گچ

 1. زدودن زیرسازی از رنگ و روغن و زبر کردن زیرسازی برای ایجاد چسبندگی بیشتر.
 2. در سطوح گچی برای اجرای کاشیکاری و نصب با چسب کاشی سطح نما باید فاقد موج، ناهمواری، ترک، لک و جدا شدگی باشد.
 3. قبل از کاشیکاری با چسب کلیه سطوح بایستی مرمت و بازسازی شده و از نظر تراز بودن سطح یک دست و قابل قبول داشته باشد.

آماده سازی سطح زیر کار با پوشش کاشی

کلیه سطوح که قبلاً کاشیکاری شده است می توان بدون جدا کردن کاشی قبلی پس از اعمال چسب کاشی جدید را اجرا نمود. برای نصب کاشی بر روی کاشی چسب تیپ V (پنج) پرین توصیه می گردد.

شناسایی اصول تراز کردن و بندکشی کاشی ها

تراز کردن کاشی ها از نظر زیبایی در اتمام کار یکی از مسائلی است که می بایستی در هنگام نصب کاشی ها بر روی سطح دیوار رعایت گردد. همان طور که در بخش های قبلی مشخصات تراز بودن دیوار شرح داده شد. سطوح قبل از نصب تراز بوده تا در هنگام نصب با چسب فقط با شمشه تراز سطوح را تراز نمود. تا در اثر برخورد نور پس از نصب، کاشی ها زیبایی خاص خود را داشته باشند.
در هنگام نصب قطعات در حمام و یا در آشپزخانه و آزمایشگاه ها و یا نصب کابینت در صورتی که بعضی از سطوح تراز نباشد باعث می شود که کار نقص خود را نشان دهد.

اصول مقدماتی کار با چسب های پودری کاشی و سرامیک
اصول مقدماتی کار با چسب های پودری کاشی و سرامیک

بندکشی کاشی ها

پس از گذشت یک تا دو روز از نصب کاشی ها، باید بندکشی انجام شود. به منظور زیبایی و همرنگ بودن بندکشی با زمینه کاشی ها امکان انتخاب پودر بندکشی با رنگ دلخواه در طیف محصولات پرین مهیا شده است اما استادکاران نصاب نیز می توانند با خرید چسب کاشی و سرامیک سفید پرین در محل کار به افزودن رنگ های معدنی نظیر اخرا و … به رنگ دلخواه برسند.

پس از مدت کوتاهی دوغاب اضافی که روی کاشی های باقی مانده است را با گونی نم دار پاک می کنند، چون ممکن است پس از خشک شدن قابل پاک کردن نباشد. همچنین به هنگام نصب کاشی ها باید دقت نمود چسب کاشی روی کاشی باقی نماند، چون پس از خشک شدن، به راحتی قابل پاک کردن نمی باشد.
در مورد کاشی هایی که دارای خلل و فرج هستند نیز امکان خشک شدن چسب کاشی در فرورفتگی های روی نمای کاشی وجود دارد که حتماً باید دقت شود.

محصولات پرین در بخش بندکشی بجز تنوع در رنگ به دو صورت درز پهن و بدون درز عرضه می گردد. در صورتیکه عرض درز بین کاشی ها بیشتر از 5 میلیمتر می باشد از پودر بندکشی درزپهن پرین استفاده نمایید.

در ادامه بخوانید : نحوه استفاده از چسب برای نصب کاشی و سرامیک

فایل‌های پیوست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *