بتن هوادار اتوکلاو شده

بتن هوادار اتوکلاو شده


جدیدترین دستاوردهای تکنولوژی و مصالح ساختمانی، دستیابی به ساخت و سازهای بادوام، کارآمد و بهینه در مصرف انرژی را، بر اساس آخرین روش های متداول فراهم می سازد. یکی از شرایطی که این مواد بایستی دارا باشند، آسان سازی عملیات اجرایی است. تکنولوژیهای ساده ای که بتوانند اجرای بدون نقص و سریعی را فراهم کنند، همواره از سوی پیمانکاران، سرمایه گذاران و طراحان مورد استقبال قرار گرفته است. با توجه به مشخصات فنی بلوک هبلکس و مزایای بتن هوادار اتوکلاو شده، تمام این ویژگی ها در بلوک های بتن هوادار اتوکلاو شده (AAC) نهادینه شده است.

1) بلوک هوادار اتوکلاو شده (AAC) – محصولی پیشرفته

مصالح ساختمانی بایستی ویژگیهای زیادی را داشته باشند تا مورد پسند سازندگان قرار گیرند. آنچه که بیش از هر چیز برای پیمانکاران حائز اهمیت است، سادگی و سرعت اجرا می باشد. از نظر جزییات اجرایی، ساده سازی اجرا نه تنها به اجرا سرعت می بخشد، بلکه جزییات و نحوه استفاده از آن را نیز ساده و واضح می سازد. کلیه جزییات بایستی به سادگی قابل انجام و برنامه ریزی باشد تا پیمانکار با بکار گیری و استفاده از یک دستورالعمل اطمینان حاصل نماید که اجرایی بدون نقص خواهد داشت. بتن هوادار اتوکلاو شده چنین امکاناتی را دارا می باشد. استفاده از بلوک هوادار اتوکلاو شده (AAC) ساخت ساختمان هایی با دوام و بهینه در مصرف انرژی را با سرعت بالا و بسادگی فراهم می سازد.

2) مشخصات و خصوصیاتی که منجر به سهولت در اجرا می گردند

بتن بلوک هبلکس دارای خصوصیاتی است که استفاده از آن را بسیار ساده می سازد. این خصوصیات متعدد بوده که در ادامه به برخی از این ویژگی ها که منجر به سهولت در اجرا می گردد اشاره می شود.

2-1) بتن هوادار اتوکلاو شده محصولی همگن و متخلخل

بتن هوادار اتوکلاو شده یک محصول همگن و یکنواخت می باشد. این بدان معنی است که پارامترهای فیزیکی این محصول نظیر، مقاومت حرارتی و صوتی، مقاومت فشاری و …در همه جهات یکسان میباشد. اهمیت این قضیه زمانی نمود می یابد که این محصول به عنوان مصالح، در دیوار بکار رفته و یک دیوار از جنس AAC ساخته شود.
علاوه بر یکنواختی، یکی دیگر از خصوصیات مهم بتن هوادار اتوکلاو شده تخلخل آن می باشد. تخلخل موجود، امکان شکل پذیری بتن هوادار اتوکلاو شده را براحتی فراهم می سازد. یکنواختی و تخلخل، امکان شکل پذیری در مراحل تولید و همچنین بعد از تکمیل شدن دیوار را مقدور ساخته است. از این‌رو درآوردن فاق و زبانه و همچنین دستگیره برای ایجاد پیوستگی بیشتر بین بلوک ها و سهولت در انتقال و نصب آنها، بسادگی در هنگام تولید امکان پذیر می باشد.

(نکته: فاق و زبانه و جای دست فقط در کارخانه های آلمانی قابل انجام است. مترجم) بلوک بتن هوادار اتوکلاو شده بسادگی برش خورده و شکل داده میشود. حتی شکل های بسیار پیچیده را به سادگی می توان ایجاد کرد. علاوه بر این، تخلخل موجود در ساختار این نوع بتن مستقیما بر سایر خصوصیات بتن هوادار اتوکلاوشده که مهمترین آن جرم حجمی پایین و عایق گرمایی بالای آن است، تاثیر دارد.

2-2) اجرای دیوار

بدون شک یکی از مهمترین مزایای متخلخل بودن بلوک هوادار اتوکلاو شده وزن پایین آن می باشد. جرم حجمی پایین این امکان را به تولید کننده می دهد که با رعایت مسایل ارگونومی، بلوک هایی با ابعاد بزرگتر تولید کند. معمولا وزن بلوک نبایستی از ۳۰ کیلوگرم بیشتر شود. در نتیجه، یک بلوک به ابعاد ۶۰ * ۲۵ * ۲۵ می تواند جایگزین تعداد زیادی از مصالح سنتی رایج گردد. سهولت در جابجایی بلوک ها بخاطر وجود دستگیره، منجر به افزایش سرعت کار شده که این امر خشنودی استادکاران را به همراه داشته است. نصب ۷ عدد بلوک هوادار اتوکلاو شده (معادل ۱ مترمربع) به نسبت سایر مصالح ولی با همان وزن به زمان کمتری نیاز دارد.

این مقدار معادل نصب ۲۵ عدد بلوک سفالی و بیشتر از ۱۰۲ عدد آجر خواهد بود که به معنای صرف زمان حداقل دو برابر میباشد. علاوه بر آن، وزن کم این محصول باعث کاهش هزینه های حمل و نقل نیز می گردد. با استفاده از بلوک هوادار اتوکلاو شده بهره وری از وسایل حمل و نقل به حداکثر می رسد. یعنی در عمل، در مقایسه با سایر مصالح و با در نظر گرفتن وزن مصالح، بلوک هوادار اتوکلاو شده بیشتری را با یک وسیله می توان حمل کرد. این مهم، انتقال آنرا به تمام نقاط کشور امکان پذیر می سازد.

بتن هوادار اتوکلاو شده (AAC)، انتخاب مجریان
بتن هوادار اتوکلاو شده انتخاب مجریان

2-3) اجرای آسان

امروزه تولید بلوک های هوادار اتوکلاو شده با ابعاد دقیق، منتج به دیوارچینی های سریع و دقیق گردیده است. بلوک های هوادار اتوکلاو شده با ابعاد دقیق، امکان استفاده از چسب لایه نازک را برای اتصال بلوک ها فراهم می سازد. برخلاف تصور، استفاده از ملات لایه نازک چندان دشوار نیست. فقط کافی است چند قانون را در دیوارچینی رعایت کنید تا کار با سرعت بسیار بالا، به سادگی و بدون نقص پیش رود. یکی از این قوانین استفاده از ابزار اصولی است. تامین یک سری از وسایل اولیه هزینه زیادی برای پیمانکار در بر نخواهد داشت، اما استفاده صحیح از این ابزار سبب اطمینان خاطر از اجرای اصولی کار می گردد.

روش اجرای صحیح ملات لایه نازک (چسب بلوک) با استفاده از ماله دندانه دار مخصوص می باشد. استفاده از ابزار نامناسب سبب پخش ملات لایه نازک بصورت نامتناسب و در اندازه های نادرست (ضخامت بیشتر و یا لایه نازکتر) می شود. زمانی که به برش بلوک برای تغییر اندازه و یا شکل مناسب نیاز دارید، می توانید از اره استفاده کنید. بلوک ها بایستی کاملا صحیح و با دقت برش داده شوند تا بدرستی به یکدیگر متصل گردند. اگر در زمان چیدمان بلوک به تغییر کوچکی در سطح بالایی بلوکه نیاز دارید آنرا با سمباده بتراشید تا سطحی کاملا صاف داشته باشید. همانگونه که مشاهده می کنید استفاده از ابزار اصولی جهت ساده تر شدن کار الزامی است.

2-4) اجرای سیستماتیک بلوک هوادار اتوکلاو شده

اجرای سیستماتیک، مرحله بالاتری از اجرا می باشد. اجرای سیستماتیک بلوک هوادار اتوکلاوشده اجرای صحیح ساختمان سازی را تضمین می کند. اجزای دیوار شامل عضوهای متعددی مانند بلوک، سرطاق و غیره می باشد. همه اجزا می توانند از بلوک هوادار اتوکلاو شده تهیه و اجرا گردند. این یک سیستم شفاف و ساده می باشد که امکان اجرای هر گونه سیستم (تک جداره، دو جداره، سیستم مرکب و غیره) را فراهم می سازد. بخاطر داشته باشید که سیستم های بلوک هوادار اتوکلاو شده به اجزای زیادی نیاز دارد. اما برش ساده بلوک های هوادار اتوکلاو شده نیاز به اجزا خاص را از بین می برد (به عنوان مثال، نیاز به قطعات گوش نمی باشد، قطعات تقویت کننده، قطعات تراز کننده و غیره).

علاوه بر این، اجرای سیستماتیک، مشکلات مربوط به اجزای سازه را نیز از بین خواهد برد. اجرای صحیح و دقیق جزئیات ساختمانی از نقطه نظر سازه ای، اجرای بدون نقص آن را تضمین می کند.

2-5) شکل پذیری ساده بتن هوادار اتوکلاو شده

شکل پذیری ساده و یکنواخت بودن بلوک هوادار اتوکلاو شده امکان اجرای دیوارهایی با اشکال پیچیده را ممکن می سازد. بلوک ها را می توان بدون در نظر گرفتن جهت و شکل آن ها به یکدیگر متصل کرد، اجرای قوس هایی با زاویه بزرگتر از ۹۰ درجه را می توان بدون هیچ مشکل فنی اجرا کرد. یک دیوار با هر نوع پیچیدگی دارای پارامتر های یکسانی با دیوار های دیگر می باشد، که این یک مزیت بسیار عالی است.

بتن هوادار اتوکلاو شده (AAC)، انتخاب مجریان
بتن هوادار اتوکلاوشده (AAC)، انتخاب مجریان

3) اجرا با بلوک هوادار اتوکلاو شده (AAC) آسان است (شواهد)

اجرای بلوک هبلکس با ارزش افزوده بیشتر مشهود است. تجربه نشان می دهد که حتی یک شخص کم تجربه، با نظارت صحیح، و مشروط به اجرای حداقل قوانین بنایی، می تواند با استفاده از بلوک سبک هوادار اتوکلاو شده دیوار چینی کند. این امر توسط تعدادی داوطلب از یک موسسه بین المللی بنام “هبیت ” برای ساخت یک بنای ساختمانی ” مسکن برای بشریت (مروت)” تایید گردیده است. “هبیتت” یک موسسه خیریه غیر دولتی است. هدف این موسسه کمک به خانواده هایی می باشد که برای ساخت بنای خود از امکانات محدودی برخوردار هستند. انتخاب بلوک هوادار اتوکلاو شده برای ساخت چنین بناهایی اتفاقی نیست. در سیستم های بلوک هوادار اتوکلاو شده از ابزارها و تکنولوژی ساده استفاده می گردد که برای داوطلبانی که در اجرا شرکت می کنند بسیار مهم است.

این داوطلبان مهارتی در عملیات بنایی ندارند. علیرغم آن همانگونه که مشاهده می شود، بلوک های هوادار اتوکلاو شده این امکان را برای داوطلبان فراهم می سازد که یک طبقه ساختمان را در یک روز تمام کنند. کارهای این موسسه و داوطلبان، تاییدی بر آسان و دقیق بودن کار با بلوک های هوادار اتوکلاو شده می باشد که اجازه می دهد بنا با کیفیت بالا اجرا گردد. تقابل بین تئوری و عمل برای سازندگان بسیار جالب است. چیزی که در نهایت مشاهده می کنند این است که، کار کردن با بلوک هوادار اتوکلاو شده بسیار ساده بوده و نیاز به آموزش رسمی و طولانی ندارد.

4) خلاصه و جمع بندی

استفاده از بلوک هوادار اتوکلاو شده ساختمان سازی را آسان می کند. نتیجه ی استفاده از بلوک بتنی هوادار اتوکلاوشده، صرفه جویی برای کارفرما و پیمانکار است. برای پیمانکار، در کاهش زمان اجرا و کاهش هزینه های اجرایی نمود پیدا می کند و برای کارفرما، دقت و سرعت در کار عاید خواهد شد.
شواهد دیگری را نیز می توان نام برد. اما تئوری فقط یک تئوری است علیرغم تمام جرئیاتی که ممکن است داشته باشد. بهتر است که خودتان تجربه کنید و ببینید که تئوری در عمل چگونه است. برای اینکه مطمئن شوید که آیا سیستم بلوک هوادار اتوکلاو شده واقعا ساده است، شما نیاز دارید که چندین بلوک را برش زده، ملات زده و بخشی از یک دیوار را اجرا کنید. بنابراین، ما توصیه می کنیم که شما حتما آن را امتحان کنید.
به شما اطمینان می دهیم که در صورت یکبار استفاده از بلوک سبک هوادار اتوکلاوشده، به این نتیجه خواهید رسید که استفاده از آن به ساخت و ساز سرعت می بخشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *