بلوک هبلکس اصفهان دارای خواص عایقی عالی

بلوک هبلکس اصفهان دارای خواص عایقی عالی


مقاله پیش رو حاصل تحقیق و تجربه مرکز تحقیقات مواد و اجزاء ساختمان دانشکده سیویل دانشگاه برنو جمهوری چک می باشد. با توجه به بالا بودن هزینه های انرژی در اروپا و قوانین سخت گیرانه ی کاهش تولید گازهای گلخانه ای و حفظ منابع انرژی موجود، عایق بندی ساختمان ها تقریبا در همه کشورهای پیشرفته الزامی است. در این مقاله خرید بلوک هبلکس اصفهان به عنوان لایه عایق در سیستم های ETICS توصیه شده است.هدر رفت انرژی در یک ساختمان مطابق با شکل زیر صورت می پذیرد. که البته با توجه به نوع بنا و فضاهای کنترل شده و یا نشده پیرامونی می تواند تا حدی متفاوت باشد. بلوک هبلکس اصفهان (AAC) یک جایگزین مناسب برای عایق کاری ساختمان

بلوک هبلکس اصفهان دارای خواص عایقی عالی
بلوک هبلکس اصفهان دارای خواص عایقی عالی

تعاریف و اصطلاحات

EOTA – European Organization for Technical Approvals

یک سازمان بین المللی غیر انتفاعی است که در سال 1990 در کشور بلژیک ایجاد گردید. و وظایف آن بطور خلاصه شامل تهیه پیش نویس راهنمای آیین نامه های فنی اتحادیه اروپا (ETAG) و صدور گواهینامه فنی برای محصولات ساختمانی در اتحادیه اروپا (ETA) است.در صورتیکه گواهی ETA برای یک محصول ساختمانی از سوی سازمان مذکور صادر گردد درج مارک CE بر روی محصول امکان پذیر شده و این محصول قابلیت فروش در سرتاسر اتحادیه اروپا را پیدا می کند.

ETICS – External Thermal Insulation Composite Systems

به منظور کاهش مصرف انرژی بر روی نمای خارجی دیوارهای ساختمان یک سیستم عایق بندی نصب میگردد که به طور معمول از لایه هایی بشرح زیر تشکیل می گردد. در اتحادیه اروپا شرکت های معتبری نسبت به تولید و نصب این سیستم ها اقدام می نمایند.

ترتیب لایه ها :

  • دیوار
  • چسب جهت نگاه داشتن لایه عایق
  • لایه عایق حرارتی که به کمک پیچ و رولپلاک یا امثالهم بر روی دیوار محکم گردد.
  • پرایمر
  • مش فایبر گلاس
  • لایه زیرین نما یا آستری
  • لایه نهایی (Stucco)

در سال های اخیر، بنا به دلایلی عایق کاری ساختمان یکی از رایج ترین کارهای اجرایی بوده است. یکی از این دلایل، جلوگیری از هدر رفت حرارت تولیدی است که به تبع آن مصرف انرژی جهت تولید حرارت کاهش می یابد. وابستگی مصرف انرژی با عملکرد ساختمان یکی از بزرگترین آیتم های موازنه کننده انرژی در دنیاست. پیشرفت های زیادی در این زمینه وجود داشته است. الزامات مربوط به ویژگی های عایق کاری ساختمان به طور گسترده ای در دهه های اخیر توسعه یافته است و موجب شده تلاش های بسیار بیشتری برای ذخیره منابع انرژی انجام شود. در محدوده تحقیقات انجام شده در مورد ویژگی های بلوک هبلکس اصفهان، راه های جدید استفاده از بتن هوادار اتوکلاوشده در سیستم های ETICS ارائه شده است.

ETICS

علامت اختصاری ETICS (سیستم های مرکب عایق گرمایی خارجی) یک نام بین المللی توافقی برای سیستم های گرمایی تماسی است. نام ETICS توسط سازمان EOTA تدوین شده است. ETICS بعنوان یک سیستم کامل در نظر گرفته میشود و بر اساس سخت ترین معیارها، میزان مطابقت با آن سنجیده میشود. یک سازنده یا وارد کننده باید گواهی محصول را به عنوان نماینده مجموعه، قبل از ورود محصول به بازار ارائه دهد.

ETICS پایه سیلیکاتی

بتن هوادار اتوکلاو شده، مهم ترین نوع بتن های سبک سیلیکاتی است که با مشخصه حفره های ماکروسکوپی از یک ملات ریزدانه به وجود می آید، شناخته شده است. با توجه به نوع چسباننده بین ذرات (Bonds) ، بتن هوادار در دسته ی بتن های گازی قرار گرفته که از سیمان، آهک، ماسه تشکیل شده است. اخیرا واژه ی عمومی AAC ترجیح داده می شود. بتن هوادار برای عایق کاری ساختمان استفاده می شود به میزان زیادی سبک شده و جرم حجمی آن به یک سوم جرم حجمی بتن معمولی رسیده است. صفحات بزرگی (Boards) که برای عایق کاری ساختمان استفاده می شود دارای بیش از 95 درصد هواست که در فرآیند تولید به دست می آورد.

Board ها معمولا در ابعاد 40 در 60 سانتی متر و با ضخامت های 6 تا 20 سانتی متر تولید می شوند. این بلوک ها ویژگی های عایق گرمایی مشابه با پلی استایرن یا پشم های معدنی دارند. ویژگی های اساسی Board های بتن هوادار، به عنوان عایق گرمایی، شامل موارد زیر می باشد:

  • کلاس اشتعال پذیری (یا کلاس واکنش در برابر آتش) آن ها برطبق استاندارد EN13501-1 باید A1 باشد.
  • ضریب مقاومت در برابر نفوذ (diffusion) (m) آن ها باید برابر 3 باشد.
  • ضریب هدایت گرمایی (l) آن ها باید کمتر یا مساوی با 045/0 وات بر متر بر کلوین باشد.

در ادامه بخوانید: انواع بلوک ساختمانی

بلوک هبلکس اصفهان دارای خواص عایقی عالی
بلوک هبلکس اصفهان دارای خواص عایقی عالی

سایر ترکیبات عایقی مورد استفاده در ETICS بر پایه ی سیلیکات

سیستم عایق کاری کامل، شامل مواد عایق کننده سیلیکاتی و همچنین چسب و سنگدانه، بست، صفحات مشبک تقویت کننده و پوشش نما برای سطح نهایی می باشند.
این سیستم باید در تمام دوره کامل زندگی، دوستدار محیط زیست بوده، همچنین این سیستم از نظر بیولوژیکی و ساختاری برای کاربر اولیه و کاربران نهایی ایمن باشد. این محصول به آسانی و به طور کامل قابل بازیابی است، کلاس اشتعال پذیری سیستم کامل برطبق استاندارد EN13501-1 برابر A1 می باشد. نصب این سیستم نیز راحت و آسان است. عایق کاری بتن هوادار معمولا با افزودن روغن های سیلیکونی که دافع آب می باشد انجام می شود.

1) چسب ها و سنگدانه ها

به منظور اطمینان از ویژگی عایقی عالی عایق های سیلیکاتی، چسب ها و سنگدانه ها باید به دقت فرموله شوند. آن ها باید ابتدا نفوذ پذیری بخارعالی (m£15)، اندازه ذرات یک میلیمتر (برای لایه های ضخیم تر مناسب تر است) داشته باشند. آن ها همچنین ممکن است شامل شیشه اسفنجی (foam glass)، گلوله های پلی استایرن و ذرات برد عایق حرارتی باشند.

2) بست ها (گیره ها)

هر برد عایق گرمایی باید حداقل با یک بست پیچی ثابت شود. طول بست به ضخامت مواد عایق و عمق مورد نیاز مهاربندی اش (anchorage) که در مواد مختلف متفاوت است بستگی دارد (برای مثال 25 میلی متر در بتن یکپارچه، 5/6 میلیمتر برای بتن هوادار اتوکلاوشده).

3) صفحات تقویت کننده

برای بهبود استحکام مکانیکی، باید مش های تقویتی در حداقل یکی از لایه ها وجود داشته باشد. به عنوان مثال مش های تقویت کننده که از فایبرگلاس تهیه شده اند. مش تقویت کننده بایستی بر روی تمام سطح کشیده شود، و همپوشانی هر لایه (inter lap) حداقل باید 100 میلیمتر باشد. در نقاطی که فشار بیشتری به آن جا وارد می شود، مانند گوشه ها، بایستی مش دولایه استفاده شود .

4) سطح نهایی روکار (نما)

برای پرداخت سطح نهایی، بر روی نمای بیرونی عایق از پلاستر رنگ لایه ضخیم استفاده می شود. پلاسترها با ساختارهای گوناگون و دانه بندیهای مختلف، به عنوان یک پایه و اساس عمومی بر روی لایه پرایمر، به کار می رود. لایه نهایی باید به گونه ای طراحی شود که به آسانی اجازه عبور بخار آب را از بخش های سطحی بدهد. بخاری که در بخش عمده ای از سال، از داخل به بیرون می رود.

5) سازگاری با ساختار محیط پیرامون

عایق بلوک هبلکس اصفهان پرین بتن با هر نوع ساختار دیوارهای پیرامونی سازگار است. استفاده از آن فقط به سطح های صاف و تمیز دیوارهای پیرامونی که عاری از گرد و خاک و آلودگی یا همچنین مواد از بین برنده چسب هستند، محدود می شود (مانند واکس، روغن).

6) مقاومت در برابر آتش بردهای بلوک هوادار اصفهان

مقاومت در برابر آتش ساختمان، مدت زمانی است که ساختمان در برابر دمای ناشی از آتش، بدون از بین رفتن کارایی اش (افت مقاومت و پایداری اش)، مختل شدن سطوح (ترک هایی که می توانند آتش را گسترده تر کنند) یا افزایش دمای حد 150 درجه سانتی گراد که روی سطح دور از آتش است، مقاومت می کند.
عایق بتن هوادار سبک شده در کلاس A1 واکنش در برابر آتش قرار گرفته که همانند مواد ساختمانی غیرقابل اشتعال است. این بدان معناست که این ماده حتی یک ماده غیرقابل اشتعال بسیار نازک است.

خلاصه ی مزایای بردهای عایق گرمایی بلوک هبلکس اصفهان

بررسی ویژگی های عایق گرمایی بردهای بلوک هوادار اصفهان نشان می دهد که این برد ها، پایداری ابعادی و نفوذپذیری بخار بسیار خوبی دارند. مزایای دیگر آن ها شامل اشتعال ناپذیری و کاربرد سریع و آسان برد هاست.
ما نمی توانیم امکان استفاده از بردهای عایق گرمایی را در مناطق آب و هوایی با شرایط گرمایی سخت و پر سرو صدا فراموش کنیم.
بردهای عایق گرمایی بلوک هبلکس اصفهان به طور کامل قابل بازیابی می باشند. بردهای عایق بتن هوادار به میزان گسترده ای قابل استفاده می باشند. آن ها می توانند به عنوان عایق گرمایی برای ساختمان های مسکونی، گاراژها، ساختمان های شهری و کارخانه های صنعتی استفاده شوند. استفاده از بردهای عایق بتن هوادار برای مکان هایی که استفاده از مصالح استاندارد امکان پذیر نیست، مانند دودکش بخاری، کوره یا تنور، مناسب می باشد.

شما عزیران همچنین می توانید جهت خرید گروت و چسب کاشی و سرامیک اصفهان با کارشناسان ما در پرین بتن تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *