بلوک هبلکس اصفهان محصولی با طول عمر بالا

بلوک هبلکس اصفهان محصولی با طول عمر بالا


دوام در مصالح ساختمانی به توانایی حفظ یکپارچگی سازه ای، ظرفیت حفاظتی و زیبایی ظاهری مصالح درطول یک دوره زمانی بلند مدت گفته می شود. به عبارت دیگر به حفظ ویژگی های اولیه هر محصول دوام آن محصول گفته می شود. محیطی که مصالح در آن بکار می روند مهمترین عامل تاثیر گذار بر از دست رفتن ویژگی های مصالح است. محیط برای مصالح ساختمانی به دو بخش محیط داخلی و خارجی تقسیم می شود. محیط داخلی محیطی است که مصالح در داخل آن قرار می گیرند بعنوان مثال محیط دیوار و یا سقف که چگونگی طراحی آن می تواند بر روی عمر مفید مصالح تاثیر گذار باشد. مثلا مصالح به دلیل طراحی نامناسب و یا تحمل فشار بیش از حد ترک خورده و یا دچار نشست می گردند.

عدم پوشش مناسب که می تواند بستری برای جذب و نفوذ مواد مختلف به داخل مصالح را فراهم می کند نیز از جزو عوامل محیطی داخلی به شمار می رود. محیط بیرونی در بر گیرنده عوامل متعددی است که هر یک به طریقی بر روی ویژگی های مصالح و در نتیجه بردوام آنها تاثیر می گذارند. مثلا اگر آب به مدت طولانی با مصالح حفاظت نشده در تماس باشد می تواند بعد از جذب، ذوب و یخ زدن های متوالی موجبات کاهش مقاومت فشاری و از بین رفتن مصالح را فرآهم کند.

مواد مختلفی در محیط خارجی وجود داشته که می توانند بر روی عمر مفید مصالح تاثیر گذار باشند که از جمله شایع ترین آن ها می توان به سولفات ها و کلرید ها اشاره نمود. برای طراحی مصالح بنایی با دوام، سه ویژگی باید مد نظر قرار گیرد :
مقاومت فشاری، میزان نفوذپذیری و جمع شدگی بنابراین اگر بخواهیم مصالح بنایی با دوام داشته باشیم باید این ویژگی ها در مصالح ساختمانی تقویت شده و مقادیر آن ها را تا سطح ایده آل نگهداریم. در ادامه، این ویژگی ها در بلوک هبلکس اصفهان مورد بررسی قرار می گیرد:

مقاومت فشاری بالا در بلوک هبلکس اصفهان

بلوک هبلکس اصفهان ماده ای سبک و متخلخل است که برخلاف بتن سنگین کاملا همگن می باشد. وزن آن کم و مقاومت فشاری آن بالاست. رده های مختلف بتن هوادار اتوکلاو شده مطابق با استاندارد ملی ایران و اروپا به شرح جدول زیر می باشد:

رده مقاومت فاشری مقاومت فشاری (N/mm2) جرم حجمی خشک اسمی (kg/m3) محدوده جرم حجمی (kg/m3) حداکثر میانگین جمع‌شدگی ناشی از خشک شدن (درصد)
میانگین حداقل
ب.ه.ا.۲ 2/5 2 400
500
350-450
450-550
02/0
ب.ه.ا.۴ 5 4 500
600
700
800
450-550
550-650
650-750
750-860
ب.ه.ا.۶ 7/5 6 600
700
800
550-650
650-750
750-850

مقاومت فشاری بتن هوادار اتوکلاو شده به عوامل مختلفی نظیر اندازه و توزیع تخلخل ها، مقدار و کیفیت بلور توبرموریت تشکیل شده بستگی دارد.

نفوذ پذیری و جذب آب در بتن هوادار اتوکلاوشده

بلوک هبلکس اصفهان ماده ای متخلخل از خانواده کلسیم هیدرو سیلیکات ها می باشد که جذب آب متوسطی دارند.
جذب آب در مصالح ساختمانی به سه طریق زیر صورت می پذیرد :

  1. مویینگی،
  2. نفوذ پذیری و
  3. اختلاف غلظت

جذب آب ناشی از مویینگی بدلیل پدیده مویینگی رخ داده که در مصالح ساختمانی جذب آب عمدتا از این طریق اتفاق می افتد. بتن هوادار اتوکلاو شده بدلیل داشتن حبابهای بسته هوا فاقد لوله مویینه و بالتبع فاقد خاصیت مویینگی است. که در صورت تماس با آب برای مدتهای طولانی سرعت جذب آبی به مراتب پایین تر از سایر مصالح ساختمانی دارد. جذب آب ناشی از نفوذپذیری زمانی اتفاق می افتد که مصالح به طور دائم با منبع آب در تماس باشند. (نظیر مصالح بکار رفته در دیواره استخرها) و جذب آب ناشی از اختلاف غلظت (دیفیوژن) که در اثر جذب محلول ها به وجود می آید.

همچنین بخوانید: از بلوک هبلکس چگونه استفاده می شود؟

بلوک هبلکس اصفهان محصولی با طول عمر بالا
بلوک هبلکس اصفهان محصولی با طول عمر بالا

جمع شدگی

بلوک هبلکس اصفهان یک هیدرو کلسیم سیلیکات بلوری است که بعد از عمل آوری در دما و فشار بالا فاقد هرگونه تنش بوده و به مقاومت نهایی خود رسیده و بدون نیاز به هرگونه عمل آوری قابل استفاده می باشد. در ساختار سخت بتن هوادار اتوکلاو شده جمع شدگی که در اثر حرکت مولکول ها به وجود می آید وجود ندارد. مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 8593 حداکثر میزان جمع شدگی این بلوکها 02/0 درصد طولی می باشد که این عدد برای بلوک های پرین بتن حداکثر 012/0 درصد است.

مقاومت در برابر ذوب و یخبندان در بلوک هبلکس

نیروی حاصل از افزایش حجم آب بعد از یخ زدن نیروی مخرب است که بیشترین میزان فرسایش را در سازه های طبیعی بعد از باد بوجود می آورد. بتن هوادار اتوکلاو شده به دلیل ساختار متخلخل خود ظرفیت بالایی برای جذب این نیرو دارد. به عبارتی فشار وارده بر ساختار ماده در فرآیند یخ زدن در داخل بتن هوادار نسبت به بتن سنگین به مراتب کمتر است. بتن هوادار حداقل 30 سیکل ذوب و یخ را تحمل می کند. (یخ زدن در دمای منفی 20 و ذوب شدن در دمای 20 درجه سانتیگراد)

جمع بندی نهایی

وجود مشخصه های بهینه فوق باعث شده که بلوک هبلکس اصفهان با طول عمر طولانی خود و کاهش هزینه های تعمیراتی به گزینه مناسبی برای ساختمانها بدل شود. هم اینک ساختمانهایی با طول عمر بیش از 80 سال در نقاط مختلف اروپا وجود دارد. شما عزیران میتوانید جهت خرید گروت و همچنین چسب کاشی و سرامیک اصفهان با کارشناسان ما در پرین بتن تماس حاصل نمایید.


منابع:
8th International Conference on Durability of Building Materials and Components, High Performance Concrete -Service Life Issues, Keynote Paper
Autoclaved Aerated Concrete, RILEM Recommended Practice
Cement and Concrete Research 34 (2004) 1251–1257, Calcium silicate structure and carbonation shrinkage of a

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *