حد مجاز کرمو شدن بتن ستون

آب انداختن ، جداشدگی و کرمو شدن بتن چیست؟


در این مقاله ما قصد داریم تا اصطلاح کرمو شدن بتن را شرح دهیم، همچنین به بیان دلایل کرمو شدن بتن و راههای جلوگیری از کرمو شدن بتن و در نهایت ترمیم بتن کرمو با گروت ترمیمی بپردازیم. یه بیان ساده تر با معرفی انواع گروت تعمیری می توانید به سادگی اقدام به خرید گروت ترمیمی از مجموعه ما داشته باشید. ما با ارائه انواع خدمات فروش و پس از فروش در زمینه خرید گروت ترمیمی و فروش انواع پانل سبک پرین آماده خدمت رسانی به شما هم میهنان گرامی می باشد.

هدف این مقاله استفاده از گروت ترمیمی برای تعمیر بتن کرمو شده می باشد البته دانستن این موضوع که کرمو شدن بتن به چه میزان باشد در تعیین روش های پیاده سازی برای ترمیم بتن کرمو شده بسیار حائز اهمیت می باشد. از همین رو ما پیشرفت کرمو شدن بتن را به سه دسته 1- کوچک 2- متوسط 3- عمیق دسته بندی کرده ایم. که بطور مختصر کوچک، کرمو شدگی بتن در عمق کمتر از 25 میلی متر، متوسط، کرمو شدگی بتن در عمق بیشتر از 25 میلی متر ( در شرایطی که به میلگرد نرسیده باشد) و عمیق، کرمو شدگی بتن در عمق بسیار زیاد تا اندازه ای که به میلگردها رسیده باشد.

با توجه به توضیحات عنوان شده می توان روش های مختلفی را برای ترمیم کرمو زدگی بتن استفاده کرد. ولی قبل از انجام هر راهکار بهتر است که با متخصصین مجرب در این زمینه راهنمایی های لازم را دریافت کنید تا روشی مناسب را به عنوان راه حلی مناسب و اساسی انتخاب کنید.

کرمو شدن بتن چیست و دلایل کرمو شدن بتن کدام است؟

کرمو شدن بتن یا به عبارتی دیگر شن نما شدن بتن پدیده ای است که به علت جدا شدن فاز سیمان و سنگدانه ها موجود در بتن می باشد کرمو شدن به دلیل نرسیدن ملات به همه نقاط یک مقطع است. که به این دلیل حفره ها ایجاد می شود، که در ظاهر، موجب شن نما شدن بتن یا همان کرمو شدن بتن می‌شود. اغلب عوامل قابل شمارشی برای ایجاد پدیده ی کرمو شدن بتن می تواند وجود داشته باشد بطور مثال عواملی مانند:

 • کم شدن شیره بتن اطراف توده‌ی سنگدانه بتن.
 • کم بودن خمیر سیمانی در یک ناحیه، بخصوص در مجاورت قالب بتنی.
 • کارایی و کیفیت کم بتن استفاده شده.
 • ضعف در توانایی قالب‌گیری.
 • استفاده بیش از 20 ثانیه از ویبراتور که باعث جدا شدن دانه های بتن می شود.
 • رعایت نکردن تناسب بین مواد مثلا: عدم رعایت مقدار آب،
 • ضخامت زیاد ملات گروت در یک مرحله ، عمل آوری نامناسب
 • سقوط بتن از ارتفاع زیاد
 • دقت ناکافی در زمان بتن ریزی در اتصال تیر به تیر، تیر به ستون و به یک یا چند تی.
 • تراکم زیاد میلگردها در نزدیکی قالب
 • درجه حرارت بالا
 • و…
علت کرمو شدن بتن
پیشگیری از کرمو شدن بتن

تمامی عوامل بیان شده می تواند منجر به ایجاد پدیده ی کرمو شدن بتن باشد اما ویبراتور قوی و استفاده از روش‌های اصولی، مثل روغن زدن قالب، می تواند مانع ایجاد کرمو شدن بتن باشد. همچنین ترمیم با گروت می تواند آسیب های بوجود آمده را تا حد زیادی پوشش دهد.

10 مورد از معایب کرمو شدن بتن یا شن نما شدن بتن

کرمو شدن بتن بطور کلی پدیده ای است که نباید از کنار آن به سادگی گذشت چرا که ممکن است خسارات جبران ناپذیری در زیر ساخت ساختمان بر جای بگذارد خوشبختانه با خرید گروت تعمیری و استفاده از آن امکان ترمیم این پدیده وجود دارد. بطور کلی از معایب کرمو شدن بتن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مقاومت فشاری، کششی و خمشی و برشی پس از کرمو شدن بتن کاهش می یابد.
 2. حالت ارتجاعی بتن که در طراحی سازه بسیار پر اهمیت می باشد به شدت کاهش می یابد.
 3. پیوستگی بین اجزای بتن و میلگردهای موجود کاهش یافته که باعث می شود ظرفیت باربری کاسته شود و انتقال نیروها در بین اجزای سازه مختل خواهد شد.
 4. نفوذ پذیری آب در قسمت های کرم زدگی بتن به شدت افزایش می یابد.
 5. اختلال در اندازه گیری میزان جذب آب و یا برآورد فشار وارده به دلیل حفرات بزرگ بوجود آمده در بتن کرمو شده.
 6. نفوذ مواد دیگر مانند سولفاتها و مواد اسیدی و … که موجب آسیب جدی تر به بتن خواهد شد.
 7. کاهش دوام بتن در نوسانات آب و هوایی مخصوصا در محیط های دارای چرخه های یخبندان و بارش.
 8. خوردگی و آسیب جدی به میلگردهای موجود در بتن به علت نفوذ آب در قسمت های کرمو شده بتن.
 9. عدم جلوه مناسب در ظاهر ساختمان پس از کرمو شدگی در بتن.
 10.  مقاومت بتن در برابر حریق و آتش سوزی در بتن کرمو شده به شدت کاهش خواهد یافت.

ترمیم بتن کرمو با استفاده از گروت ترمیمی

ترمیم با گروت با توجه به ماهیت کاربری و حجمی که قرار است از آن استفاده شود بسیار حائز اهمیت است قبل از خرید گروت ترمیمی می بایست حتما توسط مشاورین و متخصصین مجرب محل استفاده بررسی و از همه مهمتر علت یابی های لازم انجام پذیرد. انواع گروت‌های ترمیم بتن کرمو می تواند راه حلی مناسب برای ترمیم بتن کرمو شده باشد. از گروت تعمیری به روش های: تزریق گروت ترمیمی، تزریق جت، Fracture Grouting، تزریق نفوذی، تزریق تراکم، بتن مکیده یا تزریق بتن با اعمال خلا استفاده بسیاری می شود.

چنانچه نیاز به ترمیم بتن ترک خورده باشد بهترین روش پیشنهادی ما به شما تزریق گروت ترمیمی است. ولیکن روش های دیگر مانند تزریق رزین اپوکسی و تزریق دوغاب نیز می تواند مورد استفاده باشد.

مصالح ترمیم بتن کرمو سقف
ترمیم بتن به روش ملات سیمانی

برای ترمیم بتن کرمو با استفاده از گروت می توان به دو روش نسبت به استفاده از گروت ترمیمی اقدام کرد:

 1. ابتدا سطح آسیب دیده را با استفاده از گروت ترمیمی پرین پوشش دهید. پس از خشک شدن سطح کار را به خوبی صیقل داده و صاف کنید.
 2. قسمت کرمو شده بتن را کاملا برداشته و به صورت موضعی قالب بندی مورد نیاز را انجام دهید و گروت ریزی با گروت تعمیری پرین را انجام گیرد.

همچنین بخوانید: گروت چیست و کاربرد ان

راه های جلوگیری از کرمو شدن بتن

پیشگیری از کرمو شدن بتن در سازه های بتنی بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که می تواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شود و مانع از بروز خسارات جبران پذیر گردد. بنابراین، در ادامه راه های جلوگیری از کرمو شدن بتن را بیان خواهیم کرد تا نیاز به استفاده از گروت ترمیمی تا حد زیادی کاهش یابد.

لازم به ذکر است اقداماتی که در ادامه عنوان خواهد شد شامل: تراکم مناسب بتن، استفاده از قالب های ضد آب و صلب، استفاده از میلگردهای تقویتی تمیز، پوشش بتنی مناسب و … می باشد.

 • رعایت ارتفاع مناسب برای بتن ریزی ارتفاع نباید بیش از 1.5 متر باشد.
 • رعایت تراکم کافی بتن و جلوگیری از تراکم بیش از حد که باعث جداسازی بتن و در نهایت کرمو شدن می‌شود.
 • استفاده از بتن خودتراکم
 • اطمینان از تراکم مناسب بتن در اطراف میلگردها تا پوشش دهی کاملی انجام گیرد.
 • استفاده از ویبراتورها در موقعیت های مناسب انجام گیرد مثلا در زمان بروز حباب در بتن به هیچ عنوان از ویبراتور استفاده نشود.
 • تراکم در گوشه های اعضای سازه باید به اندازه کافی انجام شود. چرا که در گوشه و کنار اعضای سازه های بتنی کرمو شدن بتن بیشتر اتفاق می‌افتد.
 • اطمینان از کارایی مناسب بتن در موراد استفاده از آن.
 • اطمینان از کیفیت بتن و نحوه ی آماده سازی به طوری که منسجم باشد.
 • مخلوط بتن باید دارای ظرافت کافی برای پر کردن فاصله بین سنگدانه های درشت را داشته باشد.
 • استفاده به اندازه از آب در بتن در مواردی که بیش از اندازه استفاده شود احتمال کرمو شدن هنگام اعمال ویبره افزایش خواهد یافت.

سخن پایانی

در این مقاله با هدف آشنایی کرمو شدگی بتن و ترمیم با گروت ، گروت تعمیری یا گروت ترمیمی ( ترمیم بتن کرمو با گروت )، گروت پرین، راه های جلوگیری از کرمو شدن بتن، دلایل کرمو شدن بتن و… آشنا شدید. در صورت نیاز به دریافت راهنمایی و مشاوره بیشتر در زمینه خرید گروت تعمیری پرین می توانید با شماره های تماس ما در هر زمان تماس حاصل فرمایید.

در ادامه بخوانید: تفاوت گروت و بتن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *