مقاومت گروت اپوکسی

مقاومت فشاری گروت اپوکسی


چه ویژگی هایی به عنوان بتن خوب و سالم تعریف می شود؟

تولیدکنندگان گروت اپوکسی که به اندازه کافی حرفه ای هستند تا به مقاومت بتن توجه داشته باشند از مواد تزریقی خود استفاده می کنند تا معمولاً حداقل بتن با مقاومت کششی 350 psi را مشخص کنند. این به این واقعیت برمی گردد که حتی گروت با کمترین ضریب انبساط حرارتی (l0.8 × 10-6 in./in./°F) تقریباً دو برابر بتن منبسط و منقبض می شود.  برای کمک به غلبه بر این تفاوت، رسیدن به بتن سالم ضروری است.

بهترین توصیه ای که می توان ارائه کرد این است که بتن گروت اپوکسی را بر روی زاویه افقی 45 تا 90 درجه برش دهید تا 50 درصد از قیچی سنگدانه های بزرگ در معرض دید قرار گیرد و در بتن جاسازی شود.

گروت اپوکسی باید حداقل شرایط زیر را برآورده کند:

 • حداقل مقاومت فشاری گروت اپوکسی – 12000 psi طبق روش B اصلاح شده با ASTM C-579 باشد.
 • خزش دوغاب اپوکسی باید کمتر از 0.005 اینچ در اینچ باشد. زمانی که مطابق با روش ASTM C-1181 آزمایش شد این مقدار به عنوان استاندارد برای گروت اپوکسی تعیین شده است.
 • انقباض خطی دوغاب گروت اپوکسی باید کمتر از 0.080% و انبساط حرارتی کمتر از 17 × 10-6 in./in./°F در هنگام آزمایش مطابق با ASTM C-531 باشد.
 • عمر گلدان – 2 تا 3 ساعت در دمای 72 درجه فارنهایت باشد.
 • می بایست حلال پاک کننده گروت اپوکسی – آب باشد.
 • توزیع یکنواخت سنگدانه در سراسر دوغاب گروت اپوکسی پخت بدون سطح غنی از رزین باشد.
 • حداکثر ضریب انبساط حرارتی زیر 24.0 × 10-6 (ASTM D-696) برای گروت اپوکسی باشد.

مزایای گروت های اپوکسی در مقابل گروت های سیمانی

 • دوغاب گروت اپوکسی نسبت به دوغاب سیمانی پیوند بیشتری با فولاد ایجاد می کند.
 • دوغاب گروت اپوکسی اصفهان نسبت به مقاومت کششی بتن پیوند بیشتری با بتن ایجاد می کند (مقاومت کششی بتن در حدود 10 درصد مقاومت فشاری است).
 • دوغاب اپوکسی بین 24 تا 48 ساعت پس از قرار دادن، مقاومت فشاری بیشتری نسبت به مقاومت فشاری بتن سیمانی ایجاد می کند.
 • گروت اپوکسی هنگامی که به درستی مخلوط و اعمال شود، نهایتا سطح باربری بیش از 90٪ را ایجاد می کند.
 • دوغاب گروت اپوکسی 100% پیش بسته بندی شده است.
 • گروت اپوکسی مقاومت شیمیایی و روغنی بالایی دارد که بسیار بیشتر از دوغاب سیمانی است.
 • دوغاب اپوکسی نسبت به دوغاب سیمانی بار دینامیکی و استاتیکی بیشتری را می پذیرد.
 • دوغاب اپوکسی تجهیزات و فونداسیون را به یک واحد یکپارچه تبدیل می کند.

آیا مشکل خزش بتن در گروت اپوکسی وجود دارد؟

خزش تمایل ماده ای است که وقتی تحت یک تنش مداوم قرار می گیرد، فشرده شود یا حرکت کند به نحوی که تنش را کاهش دهد. سرعت خزش به دما و فرمول تولید اپوکسی بستگی دارد. مشکل خزش معمولاً زمانی آشکارتر می شود که اپوکسی در معرض دماهای بالا قرار می گیرد. از طرفی معمولا خزش با افزایش دما افزایش می یابد. البته این پدیده در کاربردهای دوغاب اپوکسی مشکلی ایجاد نمی کند.

ASTM C 1181 تست خزش در گروت ماشین آلات اپوکسی است و احتمالاً گیج کننده ترین تست ASTM برای گروت ماشین آلات است. Creep برخی از فرمول های اپوکسی را برای ماشین های تزریق و نصب انکربولت نامناسب می کند. مشکل خزش زمانی که اپوکسی در معرض دماهای بالا قرار می گیرد، آشکارتر می شود. با افزایش دما، خزش افزایش می یابد. هرچه این عدد کمتر باشد، مقاومت در برابر خزش بهتر است. خزش در هر ماده ای که برای انسان شناخته شده است وجود دارد و همه این مواد را به یک شکل تحت تأثیر قرار می دهد. خ را می توان به صورت زیر تعریف کرد: خزش تغییر شکل دائمی گروت اپوکسی در اثر بار پیوسته اعمال شده است که سطح تنش کمتر از تنش تسلیم را در گروت ایجاد می کند.

تولیدکنندگان دوغاب اپوکسی از تست داخلی خود برای مقاومت در برابر خزش استفاده می کردند. در سال 1991، کمیته ASTM C-3 یک آزمایش استاندارد برای خزش دوغاب‌های ماشین‌آلات اپوکسی اتخاذ کرد. برخی از داده های کلی در مورد آزمایش خزش سایر گروت های ماشین آلات اپوکسی لیست شده مطابق با ASTM C 1181 وجود دارد.

میزان مقاومت گروت اپوکسی
میزان مقاومت گروت اپوکسی

خزش در گروت اپوکسی به چه شکل است؟

همه دوغاب های اپوکسی به یک شکل خزش نمی کنند. میزان خزش برای هر دوغاب اپوکسی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • دمای عملیاتی دوغاب گروت اپوکسی اصفهان
 • کل بار اعمال شده به دوغاب گروت اپوکسی
 • فرمولاسیون و کنترل کیفیت ساخت (QC) محصول مورد آزمایش.

QC چیزی است که برخی از فرمول‌های گروت اپوکسی را برای ماشین‌های تزریق و نصب انکربولت نامناسب می‌کند. بنابراین، در برخی موارد، هنگامی که گروت اپوکسی در معرض دما یا بارهای بالا قرار می گیرد، پدیده خزش بارزتر می شود. این امر به ویژه در دوغاب های با جریان بالا با نسبت پر شدن سنگدانه های پایین قابل توجه است.

در اواسط دهه 1970، نگرانی در مورد خزش شروع به ظهور کرد. مشخص نیست چه کسی برای اولین بار تصمیم گرفت که خزش مشکل موذیانه‌ای است که امروزه مشخص می‌شود، اما در هر صورت، اکثر تولیدکنندگان دوغاب اپوکسی روش‌های آزمایش داخلی خود را برای مبارزه با خزش توسعه دادند. معلوم شد که داده‌های حاصل گیج‌کننده‌تر از مشکل هستند، زیرا همه از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند و نتایج متفاوتی به‌دست می‌آورند.

برخی از مردم هنوز دوست دارند باور کنند که خزش بیش از حد تابعی از ضخامت دوغاب است. در واقع، خزش فقط در 1 تا 2 اینچ بالای یک کلاهک دوغاب اپوکسی رخ می دهد. این به دلیل قابلیت عایق حرارتی عالی برخی از گروت های اپوکسی است. دمای سطح دوغاب پس از حدود 1 اینچ ضخامت گروت اپوکسی به طور چشمگیری کاهش می یابد. تا به امروز، هیچ کس هیچ آزمایش میدانی گسترده ای روی دوغاب های اپوکسی ریزش عمیق انجام نداده است، زیرا ساعات کار، تجهیزات و هزینه های مربوط به آن بسیار زیاد است.

استحکام و مقاومت گروت اپوکسی به چه میزان است؟

اگر قرار است استحکام سازه در دمای عملیاتی حفظ شود، ترکیبات دوغاب های اپوکسی باید به درستی مخلوط شوند. استحکام گروت اپوکسی نتیجه اتصال متقابل متراکم بین مولکول های رزین و هاردنر است. پیوند متقابل متراکم نمی تواند در مناطق غنی از رزین و یا مناطق فقیر از رزین رخ دهد. دوغاب مخلوط ضعیف، که ممکن است در دمای اتاق قوی به نظر برسد، می تواند نرم شده و تحت بار در دماهای محدوده عملیاتی خزش کند.

گروت های اپوکسی محصولی سه جزئی هستند. آنها یک رزین اپوکسی، یک سخت کننده و یک سنگدانه درجه بندی شده دارند. رزین و سخت کننده به عنوان یک چسب کاشی اصفهان در ملات عمل می کنند، در حالی که سنگدانه به عنوان پرکننده برای کاهش هزینه ها عمل می کند. افزودن یک سنگدانه، ضریب انبساط حرارتی ملات را کاهش می‌دهد تا نزدیک‌تر به بتن و فولاد شود. سنگدانه ها همچنین به عنوان هیت سینک عمل می کنند تا گرمای آزاد شده از پخت را جذب کنند و در نتیجه اجازه ریزش غلیظ تر را بدهند.

هر دو مولکول رزین و هاردنر فعال سطحی هستند، به این معنی که هر یک می توانند به یک سطح بچسبند. به همین دلیل بسیار مهم است که رزین و هاردنر قبل از افزودن سنگدانه به مدت حداقل 3 دقیقه از قبل مخلوط شوند. استفاده از میکسر رنگ برای پیش اختلاط این اجزای چسب بر روش چسب و سطل ترجیح داده می شود زیرا اختلاط کامل تری را فراهم می کند و معمولاً هوا را به مخلوط نمی زند.

نقش سنگدانه ها در مقاومت گروت اپوکسی اصفهان چیست؟

سنگدانه مورد استفاده در تهیه ملات دوغاب اپوکسی یک عامل کلیدی در به حداقل رساندن از دست دادن ناحیه باربر ناشی از بالا آمدن هوای محبوس پس از قرار دادن دوغاب است. کیفیت سنگدانه ها همچنین برای به حداقل رساندن پتانسیل سخت شدن فرار، بلند کردن لبه دوغاب در گوشه های فونداسیون، از بین رفتن چسبندگی به پایه ماشین آلات و ترک خوردگی ناشی از تنش دوغاب گروت اپوکسی کلیدی است.

اکثر سنگدانه ها بدون در نظر گرفتن اندازه ذرات یا درجه بندی حدود 25٪ تا 30٪ فضای خالی دارند. اجزای مایع یک دوغاب اپوکسی دارای چگالی حدود 9 پوند در هر گالن هستند، در حالی که سنگدانه دارای چگالی ظاهری حدود 14 تا 16 پوند در هر گالن است. چگالی ذرات بسیار بالاتر است. به دلیل این تفاوت در چگالی، سنگدانه به ته مخلوط می افتد و بلافاصله خیس نمی شود.

هنگامی که مایع و سنگدانه با هم مخلوط می شوند، هوای موجود در سنگدانه و هوای وارد شده به ملات در هنگام اختلاط تمایل به بالا رفتن دارند. سرعت بالا آمدن حباب های هوا بر اساس اندازه حباب و ویسکوزیته ملات تعیین می شود. در هر ویسکوزیته معین، نرخ افزایش با افزایش اندازه حباب افزایش می یابد. بنابراین، مهم است که اندازه حباب ها را تا حد امکان کوچک نگه دارید. اندازه حباب ها با فاصله بین ذرات سنگدانه تعیین می شود.

میزان مقاومت گروت اپوکسی اصفهان
میزان مقاومت گروت اپوکسی

ضریب انبساط حرارتی در مقاومت گروت اپوکسی چقدر است؟

ضریب خطی انبساط حرارتی دوغاب اپوکسی پر نشده حدود 10 برابر بیشتر از بتن یا فولاد یا 6-8 × 10-5 in./in است. درجه فارنهایت هنگامی که سنگدانه برای تشکیل ملات اضافه می شود، ضریب خطی انبساط حرارتی کاهش می یابد و هر چه سنگدانه بیشتر شود، به ضریب بتن و فولاد نزدیکتر می شود. مهم است که ضریب انبساط حرارتی ملات اپوکسی به ضریب بتن و فولاد نزدیک شود تا بلند شدن لبه در گوشه‌های فونداسیون به حداقل برسد و ترک‌خوردگی تنش دوغاب در هنگام کاهش دما به زیر دمای عمل آوری کاهش یابد.

نسبت سنگدانه به چسب گروت اپوکسی در ملات باید تا حد امکان بالا باشد بدون اینکه از نقطه نفوذپذیری ملات تجاوز کند. همانطور که قبلاً گفته شد، بیشتر ملات های دوغاب اپوکسی تجاری دارای ضریب انبساط حرارتی در حدود 1.2-1.4 × 10-5 in./in هستند. درجه فارنهایت بیشتر چسب های اپوکسی با واکنش گرمازا پخته می شوند، یعنی در هنگام پخت، گرما را آزاد می کنند.

اگر دوغاب خیلی سریع عمل کند، دمای پخت بالا حاصل می شود و ممکن است پس از اتلاف گرما، تنش های قفل شده ایجاد شود. سنگدانه به عنوان یک هیت سینک عمل می کند. در نتیجه، معمولاً مطلوب است که تا آنجا که ممکن است بارگذاری سنگدانه بالا باشد. از آنجا که یون هیدروکسید عمل آوری رزین های اپوکسی را تسریع می کند و از آنجا که آب حاوی یون های هیدروکسید است، مهم است که سنگدانه های مورد استفاده در تهیه ملات گروت اپوکسی در کوره خشک شوند.

شما در سایت ما امکان خرید گروت اپوکسی سه جزئی در اصفهان و تمام کشور را خواهید داشت.

موارد مهم در تهیه گروت اپوکسی

به اندازه 1 اونس آب در هر فوت مکعب ملات گروت اپوکسی، سرعت عمل آوری را به طور چشمگیری افزایش می دهد. این مقدار اندک رطوبت با دید یا لمس قابل تشخیص نیست. خشك كردن در كوره يك عمل متداول در مورد سنگدانه هاي بسته بندي شده است. حتی ماسه های انفجاری کم هزینه نیز در کوره خشک می شوند.

بارگذاری سنگدانه بالا را می توان در ملات بدون از بین بردن سیالیت آن و بدون ایجاد ملات نفوذپذیر با دانه بندی دقیق سنگدانه های نزدیک به کروی انجام داد. از نظر تئوری، انتخاب هر اندازه ذره باید بزرگ‌ترین اندازه باشد که در فضای بین ذرات با اندازه بزرگ‌تر بعدی قرار گیرد. مقدار هر درجه موجود باید به اندازه ای باشد که این فضاها را بدون افزایش قابل توجهی حجم کل مصالح پر می کند. تغییر در اندازه ذرات نباید آنقدر زیاد باشد که باعث طبقه بندی سنگدانه در ملات قبل از عمل آوری شود.

از آنجا که اجزای چسب مواد گروت اپوکسی آلی هستند، ویسکوزیته با دما تغییر می کند. گاهی اوقات هنگام تهیه ملات در آب و هوای گرم نسبت به مخلوط کردن در دمای معمولی اتاق نیاز به سنگدانه بیشتری است. قوام یا ویسکوزیته مناسب ملات زمانی مشاهده می‌شود که دیوت آزاد می‌افتد و هنگامی که یک برش ملایم در مخلوط ایجاد می‌شود، به یک ملات تمیز ملات نمی‌چسبد.

هنگام استفاده از میکسر بتن یا ملات میکسر برای تهیه دوغاب، مهم است که اختلاط پس از افزودن سنگدانه فقط به اندازه ای انجام شود که تمام ذرات سنگدانه به طور یکنواخت پوشش داده شود. در غیر این صورت، ممکن است از هوای وارد شده به مخلوط، کف ایجاد شود. سرعت ایده آل میکسر معمولاً حدود 20 دور در دقیقه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *