آزمایش میز لرزان بر روی مهار لرزه‌ای بلوک های AAC

آزمایش میز لرزان بر روی مهار لرزه‌ای بلوک های AAC


در راستای انجام پروژه مشترک بخش فناوری سازه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و انجمن تولید کنندگان بلوک بتنی سبک هوادار AAC، آزمایش میز لرزان بر روی مهار لرزه‌ای بلوک های AAC در محل این مرکز برگزار شد. آزمایش انجام شده بر روی میز لرزان در خصوص جزییات اجرایی دیوارهای ساخته شده از بلوک AAC  می‌باشد. برای این منظور سازه بر روی میز لرزان با زاویه 45 درجه قرار داده شد و تمام دیوارها به صورت همزمان تحت اثر شتاب در راستای دیوار و عمود بر صفحه دیوار قرار گرفتند.
تمام دیوارها از بلوک های AAC ساخته و بین تمام دیوارها و قاب به اندازه یک درصد ارتفاع دیوار فاصله گذاشته شده است و همچنین دیوارها و سقف از یگدیگر 3 سانتی متر فاصله داشتند. در افقی و قائم تمام بلوک‌ها از ملات بستر نازک با جنس چسب پلیمری پایه سیمانی شرکت‌های تولید کننده AAC پر شده است.

سازه مورد بررسی قاب خمشی فولادی در ابعاد 3 متر در 3 متر و ارتفاع حدودا 3 متر می‌باشد و در وجوه مختلف این سازه از دیوارهای با 4 نوع جزئیات مختلف به شرح زیر استفاده شده است:
دیوار “1” با استفاده از بست‌های فولادی با شکل رادیکالی به قاب مهار شده است و بین بلوک‌های AAC نیز بست‌های فولادی میخ شده است.
دیوار “2” و “4” با نوار مش الیاف شیشه مسلح شده‌اند (دو نوار به عرض شصت سانتی متری از الیاف) و سطح دیوار با یک و نیم سانتی متر بتن ریز دانه (TRC) پوشانده شده است. نوع اتصال به سقف در دیوار “2” با بست رادیکالی و در دیوار “4” با نبشی به صورت مهار خارج از صفحه می‌باشد.
دیوار “3” دارای وال پست قائم در فواصل 1 متر و وال پست افقی در ارتفاع 1.5 متری بود.

آزمایش میز لرزان بر روی مهار لرزه‌ای بلوک های AAC
آزمایش میز لرزان بر روی مهار لرزه‌ای بلوک های AAC

وال پست‌ها به تیرهای سقف جوش شده بودند (جزئیات نامناسب جهت نشان دادن عملکرد نامطلوب وال پست‌های فیکس شده به سقف) و دیوار مذکور در اثر اعمال رکوردهای مختلف زلزله شدیدا دچار آسیب و ترک‌خوردگی گردید.
در این آزمایش 9 رکورد زلزله مختلف بر سازه اعمال شد و شتاب زلزله‌ها از 0.35g تا 0.82g بود. لازم به ذکر است فیلم اعمال رکوردها به پیوست می‌باشد.
با وجود اعمال 9 رکورد زلزله قوی به دیوارها، در هیچ یک از سه دیوار دیگر فوق (دیوارهای “1”، “2” و “4”) هیچ‌گونه آسیبی مشاهده نشد که نشان دهنده عملکرد لرزه‌ای بسیار خوب دیوارهای با بلوک AAC و متشکل از بست‌ اتصالی، پوشش ملات مسلح شده به الیاف و بست‌های رادیکالی یا نبشی جهت پایداری و مهار خارج از صفحه دیوارها بود.

فبلم ها: اجرا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *