کاربرد گروت در ساختمان های پیش ساخته بتنی

استفاده از گروت در ساختمان های پیش ساخته بتنی


گروت به عنوان یک ملات در ساختمان سازی ها به خصوص استفاده از گروت در شالوده ساختمان و گروت در اتصالات ساختمان ها اتصال پانل سبک پرین، پانل سبک بتنی، پانل پیش ساخته سبک ( پانل بتنی سبک) و یا بطور کلی در ساختمان های پیش ساخته و… بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

ملات گروت از آب، سیمان، ماسه و سایر افزودنی‌ها تشکیل شده است. و به طور کلی گروت ها به شکل پودر در بسته بندی های کارخانه ای با نام گروت پرین به عنوان یک گروت استاندارد مورد استفاده قرار می گیرند. چراکه ترکیبات و نحوه ی استفاده از گروت استاندارد بوسیله ی راهنمایی های موجود بسیار موثرتر و کارآمد تر می باشد. پس از ترکیب شدن پودر گروت با مقدار کافی آب، به صورت ملات سیمان (سیال) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مهم‌ترین ویژگی مورد نیاز گروت استاندارد توانایی لازم جهت انتقال باز از صفحات فلزی پایه به فنداسیون است. که در سیمان معمولی داشتن چنین ویژگی ممکن نیست. علاوه بر این مقاومت و دوام در بتن‌های حاوی گروت نسبت به بتن‌های بدون ملات گروت بسیار بیشتر است.

کارفرمایان در زمان استفاده از ملات گروت باید ابتدا آزمون‌های آزمایشگاهی خاصی را انجام دهند. تا در هنگام انجام فرآیند‌های اجرایی و بتن ریزی دچار مشکل نشوند.

موارد استفاده از ملات گروت و روش های گروت ریزی

ملات گروت برای از بین بردن فضاهای خالی، ترک‌های بزرگ و کوچک، جلوگیری از لایه لایه شدن بتن یا خرد شدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. و موارد استفاده از آن بسیار راحت و پاسخگوی نیاز می باشد.

از ملات گروت در اتصالات جهت پر نمودن فضای خالی بین ورق کف ستون و پی استفاده می شود. چرا که ملات گروت وظیفه ی انتقال نیروهای فشاری از ورق کف ستون به پی را دارد. و برای ایجاد بیس پلیت اجسام سنگین و همچنین برخی مواقع برای نصب کاشی و سرامیک، نصب پانل سبک پرین و نصب پانل پیش ساخته سبک و پانل سبک بتنی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

دیگر موارد استفاده از ملات گروت در اتصالات زیر صفحه ستون ها، نصب و راه اندازی ریل ماشین آلات، برینگ پل ها، ریل ها، حایل ها پانل سبک بتنی، و… می توان نام برد. از طرفی کاربرد ملات گروت در ساختمان های پیش ساخته بتنی دور از ذهن نیست. چرا که گروت باعث می شود تا سازه ای که قرار است در کنار هم قرار گیرد مقاومت بیشتری در اتصالات و شالوده ساختمان داشته باشد.

در ساختمان سازی ملات ها و گروت ها باعث مقاومت های مطلوب و مستحکم و از همه مهمتر اتصال پایدار بین ملات یا گروت و اجزای سازه می شوند. از جمله موراد استفاده از ملات گروت در اتصالات ساختمان های پیش ساخته میباشد، استفاده از ملات گروت در شالوده ساختمان با توجه به ویژگی های کارآمد آن در بسیاری از موارد بدیهی است. به طور کلی دو روش ملات ریزی یا گروت ریزی در داخل حفرات در محل اتصال آنکرو وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد:

  • گروت ریزی با گروت یا ملات خشک

در این روش ملات گروت با استفاده از نیروی تراکمی جایگذاری می شود. در زمان استفاده از ملات گروت یا ملات سیال به علت روانی بودن این ماده در هنگام گروت ریزی خود به خود در محل مورد نظر جایگذاری می شود.

همچنین بخوانید : مقاومت کششی گروت اپوکسی

استفاده از گروت در ساختمان های پیش ساخته بتنی
کاربرد گروت در ساختمان های پیش ساخته بتنی

مصرف ملات گروت یا ملات های نوع خشک کاملاً رضایت بخش است و در عمل در کارهای ساختمانی بسیار مورد استفاده می باشد. ولی این روش جایگذاری همیشه مناسب نیست، به همین خاطر است که در عمل تمایل به استفاده از روش گروت سیال افزایش روز افزونی دارد.

  • گروت ریزی با گروت سیال

در این روش از ملات گروت در محل هایی که حفرات تقریباً بسته و مسدود و غیر قابل دسترسی بوده استفاده می شود. ولی بیرون از آن، گروت کاری به راحتی امکان پذیر است.

کاربرد ملات گروت در ساختمان های پیش ساخته بتنی

در ساخت سازه های امروزی استفاده از مصالح به سبکی جدید و کاربردی تر استفاده می شود. که شناخت کارایی و ویژگی های آنان بر حسب تنوع موجود در بازار خالی از لطف نیست. شناخت مزایا و معایب مصالح مورد استفاده و انواع سازه ها می تواند به مهندسین در عرصه ساخت و ساز این فرصت را بدهد تا با در نظر گرفتن نوع سازه از روش های مورد قبول برای اجرای پروژه های ساخت و ساز خود استفاده کنند. استفاده از سازه ها و ساختمان های پیش ساخته بتنی امروزه به عنوان سبکی در اجرای برخی سازه ها بسیار پر کاربرد است. و استفاده از ملات گروت باعث می شود مقاومت سازه به صورت مطلوب و مطمئنی افزایش یابد. و بین ملات گروت و سازه مورد نظر اتصال پایداری ایجاد شود. که تمامی این موارد بیانگر کاربرد موثر گروت در اتصالات و گروت در شالوده ساختمان خواهد بود.

در ادامه قصد داریم استفاده ملات گروت در ساختمان های پیش ساخته بتنی، مزیت های استفاده از ساختمان پیش ساخته بتنی، استفاده از گروت در اتصالات، الزامات استفاده از گروت در نقشه های ساخت، کاربرد گروت در شالوده ساختمان پیش ساخته بتنی و الزامات آن را با بیان دیگر ویژگی ها شرح دهیم.

شما می توانید مشاوره تخصصی از ما در پرین بتن جهت خرید گروت با اسامی گروت پرین و پانل سبک پرین را توسط مشاورین مجرب با چندین سال تجربه دریافت کنید. تمامی محصولات قابل عرضه و با ضمانت در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

در ادامه بخوانید: فرق بتن و گروت

انواع ملات گروت

ملات گروت در صنایع مختلف کارایی بسیار خوبی دارد از همین رو در بازار در انواع مختلفی قابل عرضه می باشد. بطور کلی در 4 نوع گروت در بازار موجود است. که شما می توانید نسبت به خرید گروت به منظور اجرای پروژه های خود بر حسب کارایی و ویژگی های مورد نیاز اقدام نمایید.

  • گروت منبسط شونده بر پایه سیمان
  • گروت سیمانی اصلاح شده به وسیله ی مواد پلیمری بسپار
  • گروت اپوکسی سه جزئی یا دو جزیی
  • گروت منبسط شونده ی آماده
دستورالعمل گروت ریزی
کاربرد گروت در ساختمان های پیش ساخته بتنی

ویژگی ها و مشخصات گروت استاندارد

یک گروت استاندارد به عنوان یک ملات مناسب باید قوام یافته و سیال باشد و بتواند در حالت عادی جاری شود، سنگدانه و آب آن از یکدیگر جدا نباشد. و نباید ته نشین شود، ملات گروت نباید دچار جمع شدگی قابل ملاحظه ای باشد. همچنین ملات گروت استاندارد باید توان نگهداری آب ملات بتنی و سیمان را داشته باشد و باید در حداقل زمان به مقاومت مطلوبی دست یابد.

گروت پرین از جمله گروت های مخلوط آماده تحت شرایط کنترل شده و فرموله شده است. و از پیش مخلوط شده که در کارخانه دارای بسته بندی و قابل عرضه می باشد. از آنجایی که خصوصیات عملکرد گروت استاندارد بطور دقیق مشخص و معلوم است، چنانچه طبق راهنمای سازنده ملات گروت استاندارد از آن استفاده شود و بطور مناسب مخلوط، تحکیم و عمل آوری شود، نتایج مثبت و رضایت بخشی را از آن خواهید دید.

هریک از انواع گروت ها دارای خصوصیات و عملکرد مشخص و منحصر بفردی می باشند که پاسخگوی نیاز بخصوص شما خواهند بود. چنانچه نیاز به دریافت مشاوره جهت خرید گروت و یا راهنمایی جهت استفاده از محصولات ما را دارید می توانید همین حالا با مشاورین فروش ما تماس حاصل فرمایید.

همچنین بخوانید: گروت چیست و کاربرد آن

گروت در ساختمان پیش ساخته بتنی

سازه های پیش ساخته بتنی در واقع، واحد ها و اجزای یک سازه بزرگتر می باشند. و تولید آنها در کارخانه ها و جایی غیر از محل ساخت و ساز انجام می شود و سپس. به صورت آماده و قابل استفاده در اختیار پیمانکار جهت نصب در سازه قرار داده می شود. سازه های پیش ساخته عموما انواع مختلفی دارند که ساختمان پیش ساخته بتنی یکی از انواع آن می باشد.

استفاده از گروت ها بر حسب طراحی آن به گونه ای می باشد که می توانند نیروهای وارده را جذب و به بخش های زیرین انتقال دهند. به طور مثال در هنگام اجرای سازه های از پیش ساخته شده و نصب پانل بتنی سبک مختلف، نیروهای وارده از آنها به وسیله ملات گروت به فونداسیون بتنی انتقال داده می شود. که این ویژگی در سازه های پیش ساخته بتنی بسیار پرکاربرد می باشد.

ساختمان پیش ساخته شده بتنی در موارد زیادی برای آسان شدن فرآیند ساخت و سرعت در اتمام پروژه های ساختمانی و استحکام سازه های ساخته شده با استفاده از ملات گروت در اتصالات به کار گرفته شده، مورد توجه است.

ما مفتخریم که با ارائه انواع پانل سبک بتنی، پانل پیش ساخته سبک و پانل سبک پرین به عنوان جزئی از سازه پیش ساخته شده در مصارف ساختمان سازی آماده خدمت رسانی به شما هم میهنان گرامی هستیم. به منظور دریافت مشاوره جهت خرید گروت پرین می توانید همین حالا با ما در تماس باشید. تمامی محصولات قابل عرضه و با ضمانت به شما مشتریان گرامی ارائه خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *