گروت ریزی چیست

اجرای دستورالعمل گروت ریزی چیست


دستورالعمل اجرای گروت ریزی چیست ؟ این روزها استفاده از این ترکیبات در عرصه های ساختمانی بیشتر از همیشه شده است و به همین خاطر اغلب صنعتگران به دنبال روش هایی برای اجرای استاندارد این ملات می گردند. برای استفاده بهتر از این مصالح باید حتما به روش اصولی اجرای آن دقت داشته باشید. در این خصوص نکات و دستورالعمل هایی وجود دارند که باید حتما مورد توجه قرار بگیرند.

پیش نیازهای اجرای گروت ریزی

پیرو دستورالعمل گروت ریزی در عرصه های ساختمانی سازی باید به پیش نیازهای اجرای این ملات در محل های مورد نظر دقت داشته باشید. در این خصوص آماده سازی سطوح زیر کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. آماده سازی سطوح زیر کار برای اجرای بهتر ملات مورد توجه قرار می گیرد و  استحکام پروژه را افزایش می دهد. سطوح زیر گروت باید شامل ویژگی های زیر باشند:

  1. در این بخش ها نباید هیچ گونه گرد و غبار و چربی وجود داشته باشد.
  2. سطوح مورد نظر باید عاری از مواد عمل آورده باشند تا کیفیت اجرای ملات افت نکند.
  3. عدم وجود پوسته و مصالح سست و لق در محل گروت ریزی مورد توجه قرار می گیرد.
  4. محل مورد نظر نباید آغشته به دوغاب سیمانی و پوسته سیمانی باشد. جهت کسب اطلاعات در مورد مزایای گروت سیمانی میتوانید به این لینک مراجعه نمایید.

روش های آماده سازی سطوح زیر گروت

اجرای گروت ریزی چیست و با چه روش هایی انجام می شود؟ اجرای هر یک از فرایندهای ساختمانی نیازمند رعایت برخی نکات است. زیر سازی برای اجرای این ملات از مهمترین مراحل کار محسوب می شود. برای آماده سازی سطوح زیرین کار از روش های مختلفی استفاده می کنند. استفاده از روش سند بلاست در این زمینه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

به علاوه روش واتر بلاست شدید برای حذف همه آلودگی ها از سطح کار نیز مورد توجه قرار دارد. در برخی از پروژه ها از روش های سنتی تر مانند به کار بردن قلم و چکش استفاده کرده و آلودگی های قدیمی را با استفاده از این ابزارهای ساده حذف می کنند.

دستورالعمل گروت ریزی چیست
اجرای گروت ریزی چیست

خراشیدن و مضرس کردن سطوح نیز در این زمینه مورد توجه قرار می گیرد. برای انتخاب روش های آماده سازی سطوح باید به نوع ملات انتخابی دقت داشته باشید. از روش های نام برده شده برای آماده سازی سطوح قدیمی نیز استفاده می کنند.

تهیه مخلوط گروت

در دستورالعمل گروت ریزی به فرایند آماده سازی ملات نیز توجه می شود. درباره این زمینه باید به دستورالعمل های درج شده بر روی بسته بندی این ملات توجه داشته باشید. در اغلب پروژه ها کل محتوای موجود در بسته بندی را برای عمل آوری ملات مورد نظر به کار می برند. برخی از ملات گروت به صورت چند جزیی مورد استفاده قرار می گیرند. برای حفظ کیفیت ملات مخصوص گروت ریزی باید حتما یک نمونه کوچکتر از ملات را آماده کرده و نمونه آماده شده را پیش تر تست کنید.

اجرای فرایند ملات و گروت ریزی چیست؟

اجرای گروت ریزی با پیروی از یک فرایند تخصصی انجام می شود. این مرحله را به عنوان کارگذاری مخلوط یا ملات نیز می شناسند. در حین گروت ریزی به پر شدن سطوح مورد نظر دقت داشته باشید. در این فرایند ضخامت گروت زیر صفحه ستون باید پر از ملات شود. این ملات به صورت پیوسته در محل های مورد نظر ریخته می شود تا کیفیت مطلوب حاصل شود. اگر که فشار ملات ریزی را کاهش دهید، گروت مورد نظر شل می شود و خاصیت روان بودن آن از بین می رود. در چنین شرایطی استفاده مطلوبی از ملات نخواهید داشت.

در دستورالعمل گروت ریزی به نحوه استفاده از ملات بر اساس نوع و مدل آن ها دقت می شود. به طور مثال استفاده از ملات گروتی رزینی بسیار ساده تر از سایر مدل های این محصولات است. ملات گروت ریزی بسیار آهسته در جریان خواهد بود تا زمانی که به قسمت های مقابل قالب ها برسند. توجه داشته باشید که بین صفحه ستون و سطح ملات ریزی شده فاصله ای وجود نداشته باشد. به این ترتیب کیفیت اجرای کار افزایش پیدا می کند. برای بهبود جریان ملات از میله های اسلامپ استفاده می کنند و ملات مورد نظر را با استفاده از آن می کوبند.

اجرای گروت ریزی چیست
دستورالعمل گروت ریزی

فرایند عمل آوری در گروت ریزی چیست؟

گروت ریزی چیست و در چند مرحله انجام می شود؟ برای پاسخگویی به این سوالات کلیه مراحل اجرای گروت در ساختمان سازی را بررسی می کنیم. پس از انجام گروت ریزی و جریان یافتن ملات بر روی کل سطح، نوبت به عمل آوری ملات مورد نظر می رسد. در صورتی که به این مرحله توجه نداشته باشید، ملات مورد نظر تبخیر خواهد شد. برای عمل آوری ملات از مواد پوشش دهنده استفاده می کنند. این مواد شامل کیورینگ ها و انواع گونی هستند که پس از ملات ریزی مورد استفاده قرار می گیرند.

پس از تکمیل اجرای گروت ریزی مواد پوشش دهنده تا سه روز بر سطح کار باقی می مانند تا عمل آوری بخش گروت ریزی شده به خوبی انجام شود. در میان انواع ملات گروتی، خرید گروت مدل اپوکسی نیاز به فرایند عمل آوری ندارد. به همین خاطر در عرصه های ساختمانی با محبوبیت بیشتری رو به رو شده اند. هر یک از انواع این ملات ها با قیمت بیشتری در دسترس مشتریان قرار می گیرند. در فرایند عمل آوری به شرایط جوی محیط نیز توجه می کنند و بر این اساس مدت زمان این فرایند مشخص می شود.

کاربردهای ملات گروت

استفاده از دستورالعمل گروت ریزی در عرصه های مختلفی انجام می شود. در فرایند نصب زیر سری ماشین آلات استفاده از ملات گروتی مزایای قابل توجهی به دنبال دارد. به علاوه این مواد کاربردی برای پی فوتینگ و ساخت دیوارهای حایل نیز به کار برده می شوند. برای پر کردن حفره های بزرگ و قدیمی نیز استفاده از این ملات بسیار کارایی خواهد داشت.

در ادامه بخوانید: گروت چیست و کاربرد آن

جمع بندی نهایی گزارش

در این مطلب به یک سوال پر تکرار در عرصه ساختمان سازی پرداختیم؛ گروت ریزی چیست و اجرای آن شامل چه مراحلی می شود. در فرایند گروت ریزی از دستورالعمل به خصوصی استفاده می کنند تا استانداردهای لازم در سازه های مورد نظر ایجاد شوند. به علاوه این فرایند با توجه به کلیه قوانین ملی ساختمان سازی در کشور ما صورت می گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *