آیا سوالی دارید؟

_

لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر پاسخ شما را پیدا نکردید، لطفا به سؤال خود پاسخ دهید، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

سوالات عمومی

مقاومت در برابر حریق در بلوک های AAC به چه صورت می باشد؟

مطابق با آزمون به عمل آمده در مرکز تحقیقات وزرات را ه ومسکن و شهرسازی بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 12055-1 و استاندارد اروپایی BS EN 1634-1 این بلوک ها در کمترین ضخامت (10 سانتیمتر) حداقل به میزان 4 ساعت در برابر حریق مقاوم بوده و پس از خاموش شدن با آب، دیوار پیوستگی و یکپارچگی خود را حفظ کرده و فرو نمی ریزد بدون اینکه ترکی بر روی دیوار مشاهده گردد.این نبود ترک از این بابت مهم است که امکان عبور دود بعد از خاموش کردن آتش وجود نداشته و سلامت ساکنین و اموال و تجهیزات به بهترین نحو ممکن تامین می گردد.

آهک چه نقشی در تولید بتن هوادار اتوکلاو شده دارد؟

آهک پس از پخت در کوره در فرآیند خردایش میکرونیزه می گردد.(تقریبا Blainان با سیمان برابر می شود) .این آهک به همراه سیمان و دوغاب حاصل از خردایش ماسه سیلیسی مخلوط شده و توسط سیستم همزن بخوبی با آب مخلوط میگردد.آهک در این مرحله با آب واکنش داده تا امکان واکنش پودر آلومینیوم و آزادسازی گاز هیدروژن را فرآهم نماید.در واقع آهک به میزان کم و با نقش کاتالیزور در واکنش شرکت میکند.البته در مراحل بعدی در تولید کلسیم هیدروسیلیکات نیز نقش دارد.

آیا بلوک AAC رطوبت را جذب می کند؟

بلوک AAC مانند هر نوع مواد و مصالح ساختمانی دیگر، رطوبت را از هوا جذب می کند. نفوذ آب تا عمق ۳/۵ سانتی متری بلوک امکان پذیر است. وجود رطوبت در بلوک ، ممکن است باعث تغییر رنگ شود اما این به معنی تغییر کیفیت نیست. رنگ شاخص کیفیت نمی باشد. افزایش رطوبت هوا باعث افزایش درصد رطوبت بلوک شده و کاهش رطوبت هوا، رطوبت بلوک را کاهش می دهد. بلوک AAC دارای مواد مقاوم در برابر سرما است و بنابراین در شرایط آب و هوایی زمستان آسیب ناپذیر است. در صورت رعایت دستورالعمل اجرا، امکان عبور آب باران از دیوار بدون پوشش هم وجود ندارد.
در نقاطی که در تماس مستقیم با آب هستند مانند سایر مصالح نیاز به اجرای عایق رطوبتی است.

آیا امکان چسبانیدن کاشی و سرامیک با چسب کاشی پرین بر روی پوشش گچ و یا گچ برگ وجود دارد؟

امروزه استفاده از چسب های کاشی و سرامیک پودری پایه سیمانی تقویت شده با پلیمر (Polymer Modified) بدلیل پیشرفت های ایجاد شده در صنعت تولید سرامیک بسیار رایج شده است. لذا در صورتیکه بخواهید با استفاده از چسب های کاشی و سرامیک پایه سیمانی، نظیر چسب پرین برای چسبانیدن کاشی و سرامیک بر روی پارتیشن های گچی و یا سطوح گچ کاری شده استفاده نمایید. لازمست ابتدا به کمک یک پرایمر (نظیر روغن الف) سطح گچ کاری شده را در مقابل نفوذ آب و رطوبت مقاوم نمایید.
این پوشش به دو دلیل صورت می گیرد ابتدا اینکه بدلیل مجاورت سیمان و سولفات ( گچ CaSO4+1/2 H2o)احتمال ایجاد (Ettringite)وجود دارد که یک ترکیب سست و با مقاومت پایین می باشد، و دوم اینکه در صورت تماس آب با گچ، گچ طبله کرده و کاشی یا سرامیک از روی آن جدا می گردد.

چگونگی مقاومت بلوک های AAC پرین در برابر حشرات موذی و موریانه را توضیح دهید؟

طبیعت معدنی بلوک های AAC پرین و تو پر بودن آن اجازه رشد و نمو به موریانه و جانوران موذی را نداده که این مهم منجر به افزایش طول عمر بنا و حفاظت از کارهای گرانقیمت چوبی فضاهای داخلی می گردد. با توجه به اینکه در اکثر مناطق شهری ایران موریانه به عنوان یک عامل مهم آزار دهنده برای ساکنین مطرح می باشد. این ویژگی می تواند انتخاب بلوک پرین را برای سازنده و برای مصرف کننده نهایی به یک برگ برنده تبدیل کند.

میزان سبک سازی بدست آمده در یک ساختمان ساخته شده بابلوک پرین چقدر خواهد بود؟

خب ببینید وقتی یک بنا برای چیدمان یک دهانه 3 متری (9 مترمربع) با بلوک پرین فقط 522 کیلوگرم مصالح رو جابجا میکند آنهم با بلوکی که جای دست داشته و با کام وزبانه است قطعا احساس رضایتمندی بیشتری خواهد داشت نسبت به وقتی که همان دیوار را با سفال کار کرده و لازم است تا 765 کیلوگرم را جابجا کند و در مورد بلوکهای سیمانی که اوضاع با رسیدن به 1 تن جابجایی مواد برای همان سطح دیوار خیلی نگران کننده تر میشود.
در صورتیکه بنا اجرت یکسانی را برای همه دریافت میکند قطعا رضایت بیشتر و خستگی و فرسودگی کمتری را خواهد داشت.این بوده که در سالهای اخیر استادکاران و سازندگان تمایل به استفاده از بلوک های AAC داشته اند.

تکنولوژی مورد استفاده در تولید بلوک های پرین متعلق به کدام کشور است؟

همانطور که می دانید زادگاه این محصول اروپا بوده و در حال حاضر کشورهای اروپایی و در راس آن آلمان پیشرو این صنعت در جهان می باشد.از میان تولید کنندگان مطرح آلمانی کمپانی معظم HESS با نوآوری و ارتقا این صنعت در سالهای اخیر و با ساخت و راه اندازی و پشتیبانی از کارخانه هلای بزرگی در امریکا،سر تا سر اروپا روسیه و آسیا رتبه اول در این صنعت را به خود اختصاص داده است.شرکت پرین بتن با خرید کامل خط تولید و انتقال دانش فنی از شرکت HESS آلمان تنها دارنده آلمانی این صنعت در ایران میباشد.

عمده تفاوتهای بلوک های بتن هوادار اتوکلاو شده با بلوک های سیمانی سبک یا سبک دانه چیست؟

در ابتدا لازم میدانم به این نکته اشاره کنم که استاندارد ملی ایران به شماره ISIRI 8593 مربوط بلوک های AACعینا ترجمه استاندارد اروپایی (EN-771-4) بوده و کلیه گواهینامه های صادره اداره استاندارد و گواهینامه فنی مرکز تحقیقات وزرات راه و مسکن و شهرسازی بر اساس همین استاندارد اندازه گیری و تفسیر شده لذا مشتریان محترم این اطمینان خاطر را داشته باشند که از تولید کننده معتبر می توانند محصولی مطابق با برندهای اروپایی تحویل بگیرند.
اما برای کلیه بلوکهای سیمانی سبک که معمولا از ترکیب هر نوع سبک دانه و سیمان بوجود می آیند یک استاندارد ملی به شماره INSO 7782 موجود بوده که بخشی از آن در مبحث وزن، از استاندارد ASTM C129 و در بخش مقاومت فشاری و … ظاهرا بر اساس ترجیح سازندگان این نوع بلوک ها نوشته شده است .

 • جمع شدگی: مطابق گزارش گواهینامه فنی مرکز تحقیقات میزان جمع شدگی بلوکهای سیمانی سبک 065/0 درصد بوده اما برای بلوک های گازی این مشخصه 012/0 درصد میباشد. جمع شدگی بلوکهای سیمانی سبک /سبک دانه 6 برابر بیشتر از بلوک های بتنی گازی می باشد.
 • جرم حجمی بلوکهای سیمانی سبک در بهترین حالت در محدوده 750-850 کیلوگرم بر مترمکعب بوده در صورتیکه جرم حجمی بلوکهای گازی 450-500 کیلوگرم بر مترمکعب میباشد. نتیجه اینکه بنای ساخته شده با بلوکهای سیمانی از این دست با احتساب ملات مصرفی بیشتر از دو برابر سنگین تر از ساختمانی با بلوک گازی می باشد. لذا ادعای سبک سازی با این نوع از بلوکهای سیمانی قطعا اتفاق نخواهد افتاد. بلوک های سیمانی سبک دانه 70 درصد سنگین تر از بلوک های گازی می باشند.
 • در بلوکهایگازی بدلیل دقت ابعادی بالا برای چیدمان دیوار از چسب بلوک استفاده شده در صورتیکه در بلوکهای سیمانی سبک/سبک دانه حتما بایستی به سبک و سیاق سنتی با همه مشکلاتش از ملات استفاده گردد.
 • بلوکهای گازی تو پر بوده و امکان ایجاد شیار جهت نصب لوله های تاسیسات و برق براحتی و بدون پرت میسر است در صورتیکه در بلوکهای تو خالی مذکور بایستی با تیشه و پس از تخریب بخشی از دیوار و بعد پوشاندن آن با خاک گچ مبادرت به این کار کرد.
 • دقت ابعادی در بلوکهای گازی بسیار بالا بوده و به هیچ عنوان نیاز به خاک گچ نمی باشد .پوشش نهایی می تواند با اجرای یک لایه نازک گچ یا پلاستر سیمان به ضخامت 2 تا 3 میلیمتر و یا رنگ آمیزی (مثل مالتی کالر) شکل بگیرد لذا ادعای نویسنده مندرج در وبسایت مذکور مبنی بر استفاده از توری مرغی خارج از بحث فنی ارزیابی می گردد. در بلوک های گازی شما نیازی به خاک-گچ ندارید.
 • در خصوص جذب آب لازم است توجه شما را به این نکته جلب نمایم که بلوکهای AACبدلیل داشتن حبابهای هوای بسته فاقد خاصیت مویینگی بوده و سرعت و حجم جذب آب در این بلوکها به مراتب کمتر از بلوکهای سیمانی سبک /سبک دانه می باشد.(براحتی و با یک آزمایش بسیار ساده به نتیجه جالبی خواهید رسید.هر دو بلوک را در یک ظرف آب غوطه ور نمایید خواهید دید که درظرف چند ثانیه بلوک های سیمانی سبک دانه در آب غرق شده اما بلوک گازی برای ماهها بر روی آب شناور خواهد ماند.)در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر حتما از نتیجه آزمون انجام شده در خصوص سرعت جذب آب به مقاله “سرعت جذب آب در مصالح مختلف” در بخش مقالات سایت پرین بتن بازدید فرمایید.
 • بلوک های گازی مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره INSO 20346بدلیل جذب آب کم و ساختار خود در برابر ذوب و یخ بندان مقاوم بوده درصورتیکه بلوکهای سیمانی سبک / سبک دانه مطابق با استاندارد ASTM C129حتما بایستی با تمهیدات خاصی در تراز بالاتر از سطح زمین کار شده وبه هیچ عنوان نباید برای ترازهای پایین تر استفاده شوند.
 • بتن هوادار اتوکلاو شده که عینا ترجمه نام لاتین آن باعنوان Autoclaved Aerated Concreteمی باشد یک هیدرو کلسیم سیلیکات (بتن) کریستاله می باشد.مواد تشکیل دهنده این بلوکها عینا همانند بتن شامل سنگدانه سیلیس با مقاومت بالا، سیمان،آهک و یک ماده حباب زا جهت سبک سازی می باشد. بعد از تکمیل فرآیند و تشکیل بلوک گازی به هیچ عنوان ماده ای بنام آهک در ساختار بلور حاصل مشاهده نمی گردد چون در شرایط اتوکلاو (دما و فشار بالا) تمام مواد اولیه وارد واکنش شیمیایی شده اند.
  همه متخصصین علم عمران و مواد می دانند که عمده ماده تشکیل دهنده سیمان آهک و سیلیکاتهایی نظیر آلومنیوم و سیلیس میباشد که براحتی برای سالها آرماتور فلزی را در خود نگهداری می نمایند.لذا ادعای مطرح شده در خصوص خوردگی شیمیایی بدلیل وجود سیلیس و آهک ناشی از عدم اطلاع نویسنده سایت مذکور بوده است.اما در خصوص اظهار ایشان به PHحدود 7 با یک آزمایش ساده کذب این اظهارات مشخص خواهد شد .کافی است تکه ای از بلوک های سیمای سبک / سبک دانه را خرد کرده و در آب حل کنید سپس با یک دستگاه PHمتر قلیاییت آنرا اندازه بگیرید. میزان قلیاییت بالاتر از 11 خواهد بود.که دلیل آن هم استفاده از سیمان در ساخت بلوک میباشد.همین روش را برای بلوک های گازی تکرار کنید قلیاییت آن به مراتب کمتر و حدود 9 خواهد بود.
 • به نظر شما خواننده گرامی یک بلوک توپر خاصیت میخ پذیری و نگهداری پیچ و رولپلاک را خواهد داشت یا یک بلوک تو خالی نظیر بلوک های سیمانی سبک / سبک دانه؟ قطعا پاسخ به این سوال موید نگهداری و آویزان نمودن کابینت و … بر روی دیواری با بلوکهای گازی خواهد بود.
بتن هوادار اتوکلاوشده نسبت به بتن سیمانی سبکدانه ی چه مزایایی دارد؟

مزایای استفاده از بلوکهای بتنی هوادار اتوکلاو شده (AAC) در مقایسه با بلوکهای سیمانی سبکدانه

 

ریف مزایا بلوک AAC پرین بلوک سیمانی سبکدانه توضیحات
۱ عایق حرارتی بهتر 0.09 w/m.k 0.17 w/m.k  ضریب هدایت حرارتی
۲ عایق صوتی بهتر ۵۰ دسیبل کاهش شدت صدا ۴۶ دسیبل
۳ سبک تر 450-500 Kg/m3  700-950 Kg/m3  بلوک سیمانی سبکدانه حدود دو برابر سنگین تر (دانسیته بالاتر)
 ۴  مقاومت فشاری بالاتر 25 Kg/cm2  20 Kg/cm2  بلوک سیمانی سبکدانه به دلیل توخالی بودن از یک جهت دارای مقاومت فشاری است
 ۵  مقاومت بیشتر در مقابل حریق ۴ ساعت خاصیت آتشپادی برای یک دیوار به ضخامت ۱۰سانتی متر ۲ ساعت برای بلوک ۱۷.۵ سانتیمتر
 ۶  سرعت اجرای بیشتر ابعاد بزرگتر، طول ۶۰ سانتیمتر، عرض و ارتفاع بسته به سفارش مشتری  ابعاد کوچکتر، طول حداکثر ۴۹ سانتیمتر
 ۷  درصد شکستگی کمتراز ۲ درصد تو پر(کاملا همگن)  تو خالی
 ۸  فاقد جمع شدگی کمتر از 0.02 درصد طولی  %0.065  جمع شدگی بلوک سیمانی سبکدانه بیش از ۳ برابر می باشد
 ۹  سهولت کاربرد دارای دستگیره، قابل برش با وسایل دستی نظیر اره  ندارد

 

با توجه به توپر بودن بلوکهای AACعملیات نصب انواع لوله ها در سیستمهای تاسیساتی و برقی براحتی با انواع شیارزنهای دستی و یا برقی صورت می پذیرد.در صورتیکه در بلوکهای توخالی نظیر بلوک های سیمانی سبکدانه این امر با شکستگی بلوکها همراه شده و وقت و هزینه بیشتری برده و کار تمام شده نیز از ظرافت لازم برخودار نمی باشد. همچنین نیاز به پر کردن قسمتهای خرد شده وجود دارد.

به دلیل تو پر بودن و سطح صاف بالایی و دقت ابعادی بسیار بالای بلوک، یک لایه چسب به ضخامت ۳ میلیمتر جهت نصب بلوکها کفایت کرده در صورتی که در بلوکهای سیمانی سبکدانه همانند سایر مصالح سنتی نظیر آجر و … بایستی از یک لایه ملات ضخیم استفاده نمود.لذا هزینه و زمان اجرای دیوار در این نوع مصالح به شدت بالا می رود.

به دلیل اجرای چسب در بندهای عمودی و قائم و ضخامت کم چسب، میزان پرت حرارتی در بلوک AAC کم است. در بلوک سیمانی سبکدانه ضخامت ملات زیاد و پرت حرارتی از بندهای عمودی و افقی بیشتر است.

آیا بتن هوادار اتوکلاو شده محصول جدیدی است؟

بتن هوادار اتوکلاو شده در اکثرنقاط اروپا بیش از 80 سال و در آسیای دور و آسیای میانه بیش از 40 سال و در استرالیا و آمریکای جنوبی بیش از 20 سال است که استفاده می شود. استفاده ازبتن هوادار اتوکلاو شده در آمریکا از سال 1990 میلادی آغاز گردید. در حال حاضر سازه هایی با عمر بیش از 75 سال وجود دارد که در شرایط بسیار مطلوب و با حداقل هزینه نگهداری و تعمیرات در حال استفاده می باشند.

علیرغم استفاده از بتن هوادار اتوکلاو شده در 20 سال گذشته درایران، متأسفانه تقاضا برای مصرف آن وجود نداشته است. عدم استفاده از این محصول، بخشی به دلیل کیفیت پایین محصولات تولید شده و بخشی دیگر به دلیل کمبود اطلاع رسانی می باشد. علاوه بر این به علت وجود انرژی فراوان و ارزان در کشور، تقاضا برای این محصول کم بوده است.

در حال حاضر با توجه به حذف یارانه ها و استقرار قوانین محکم تر جهت بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها ، نیاز به محصول بتن هوادار اتوکلاو شده افزایش یافته است.
سازندگان دریافته اند که این محصول علاوه بر کاهش مصرف انرژی، سرعت اجرا را افزایش می دهد و می تواند ارزش فنی ساختمان را افزایش دهد.

تفاوت بلوک AAC با بلوکهای اتوکلاو نشده (بتن کفی) چیست؟

فرآیند ۱۲ ساعته پخت در اتوکلاو در دمای حدود ۱۹۰ درجه و فشار ۱۲ بار، باعث انجام جمع شدگی- های کوتاه مدت و بلند مدت بتن می شود. طی این فرآیند، سیلیکات کلسیم هیدراته شده و به توبورمورایت تبدیل می شود و در نتیجه خواص ثابت می ماند و جمع شدگی ناشی از خشک شدن کاهش می یابد. یکی از تفاوت های عمده بین این محصول و بتن کفی همین ویژگی است که از جداشدن پلاستر از بلوک ها جلوگیری می نماید.
تفاوت دیگر ابعاد دقیق تر و وزن کمتر بلوک AAC است.

آیا بلوک AAC قابلیت باربری دارد؟

بلوک AAC بها ۲ این شرکت با جرم حجمی ۵۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب، دارای مقاومت فشاری متوسط بیش از ۲/۵ مگاپاسکال و مقاومت فشاری حداقل بیش از ۲ مگاپاسکال است. طبق استاندارد، این بلوکها برای دیوارهای جداکننده و غیر باربر قابل استفاده است و کلیه لوازم مانند کابینت، روشویی، در، پنجره، دکور و… قابل اتصال به دیوار است. بار نازک کاری از طریق اتصالات به سازه منتقل می شود. در نقاطی که نیاز به مقاومت فشاری بیشتر باشد می توان از بلوک بها ۴ با حداقل مقاومت ۴ مگا پاسکال استفاده نمود.
برای دیوارهای باربر و سقفها باید از پانلهای مسلح استفاده شود که تولید آنها با طول۶، عرض۰/۶ متر و ضخامت۰/۱ تا ۰/۴ متر، در برنامه توسعه کارخانه در نظر گرفته شده است.

چرا بتن هوادار اتوکلاو شده عایق حرارتی مناسبی است؟

طراحی ساختمان و خواص مصالح به کارگرفته شده در آن، اثر ویژه ای در میزان مصرف انرژی و راندمان انتقال حرارت برای ساختمان های تجاری و مسکونی دارد. دیوارها ، سقف ها و کف های ساخته شده از بتن هوادار اتوکلاو شده ترکیبی خلاقانه ازهدایت گرمایی کم و نفوذپذیری کم هوا است. خصوصیات عایق حرارتی این محصول، این امکان را برای استفاده کنندگان فراهم می سازد که مصرف انرژی را مدیریت کنند. در نتیجه کاهش هزینه انرژی برای کاربران و مالکان ساختمان، بهبود آسایش زندگی و کاهش تقاضا برای تسهیلات تولید برق را موجب می شود.

سوالات اجرائی

بلوک پرین در چه سایزهایی تولید می شود؟

بلوک های پرین مطابق با استاندارد اروپایی که بشرح زیر می باشد تولید می گردد.طول 60 ،ارتفاع 25 و ضخامت بسته به سفارش مشتری از 7.5 سانتیمتر تا 37.5 سانتیمتر می باشد.البته تولید در سفارشهای خاص مثلا ارتفاع 20 و 50 و حتی یک متر هم تولید می شود.

آیا در هنگام اجرا نیاز به زنجاب کردن بلوک وجود دارد؟

با توجه به وجود رطوبت در پالت بلوک شرینک شده (دارای پوشش پلاستیکی) نیاز به زنجاب کردن بلوک هنگام کار با چسب استاندارد پرین نیست. در صورتی که بلوکها خشک شده اند (چند ماه از باز کردن پوشش گذشته باشد) آب پاشی کم سطح کافی است.

نحوه اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی در دیوار با بلوک AAC به چه صورت است؟

خواص برشکاری، چکش خواری و شکل پذیری بلوک AACمشابه چوب است و با ابزارهای نجاری قابل برشکاری به ابعاد و زوایای دلخواه می باشد. با ایجاد شیار در دیوارها، نصب لوله های تاسیسات مکانیکی و کاندوئیتهای برقی به راحتی و سرعت قابل اجرا است. با توجه به تو پر بودن بلوک، شکستگی کم خواهد بود و شیار به میزان دلخواه اجرا می شود و در نتیجه میزان مصالح جهت ترمیم کاهش می یابد. قسمتهای خالی مانده شیارها با ملات بنایی، پر و ترمیم می گردند. در صورتیکه عمق شیار از یک سوم ضخامت بلوک بیشتر باشد، نیاز به تقویت محل شیار مطابق با روش نصب است.

آیا پس از اجرا نیاز به اجرای پلاستر برای ایجاد سطح صاف وجود دارد؟

با توجه به دقت بالای ساخت (خطا کمتر از ۱/۵ میلیمتر) در صورت اجرای مناسب، دیوار دارای سطح صاف است و به راحتی قابل رنگ آمیزی (رنگ اکریلیک) است. در سطح نمای خارجی نیز انواع نماسازی مشابه گرانولیت یا پلاستر آماده رنگی به صورت مستقیم قابل اجرا است.

برخورد نیروهای اجرایی با این محصول جدید چگونه بوده است؟

خب ببینید وقتی یک بنا برای چیدمان یک دهانه 3 متری (9 مترمربع) با بلوک پرین فقط 522 کیلوگرم مصالح رو جابجا میکند آنهم با بلوکی که جای دست داشته و با کام وزبانه است قطعا احساس رضایتمندی بیشتری خواهد داشت نسبت به وقتی که همان دیوار را با سفال کار کرده و لازم است تا 765 کیلوگرم را جابجا کند و در مورد بلوکهای سیمانی که اوضاع با رسیدن به 1 تن جابجایی مواد برای همان سطح دیوار خیلی نگران کننده تر میشود.
در صورتیکه بنا اجرت یکسانی را برای همه دریافت میکند قطعا رضایت بیشتر و خستگی و فرسودگی کمتری را خواهد داشت.این بوده که در سالهای اخیر استادکاران و سازندگان تمایل به استفاده از بلوک های AAC داشته اند.

از ما بپرسید